| Krina a întrebat:

Daca un imobil a fost achizitionat de la stat si achitat in intregime de ce nu poate fi instrainat?
Am sa vin cu detalii: acest imobil totusi nu este intabulat, desi este in proprietatea unei persoane fizice, iar in Cartea Funciara figureaza o interdictie de instrainare pe 10 ani.Deci, acest imobil nu poate fi nici vandut, nici folosit drept garantie sub ipoteca in scopul obtinerii unui imprumut de la banca.
Este legal? Exista vreo "portita"?
Adresez aceasta intrebare cunoscatorilor din domeniul bancar si juridic.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este vorba de imobilele vandute cu vestita "Lege 112".
Cunparatorul-proprietar, conform legii, nu are dreptul de a instraina imobilul timp de 10 ani de la cumparare, iar aceasta interdictie i se inscrie in Cartea Funciara.
La expirarea celor 10 ani, proprietarul trebuie sa se adreseze evidentei cartii funciare cu o cerere de radiere al interdiciei de vanzare, respectiv a contravalorii imobilului ramase cu titlu de ipoteca (daca a achitat in rate).
Interdictia si ipoteca fiind stearsa din CF, imobilul poate fi obiectul unei tranzactii, cu conditia sa nu fie pe rolul justitiei vreo actiune de revendicare. Adeverinta in acest sens se cere si se obtine de la primaria localitatii unde se afla imobilul, serviciul juridic, si are valabilitate 3 zile.