| LanguageMaster a întrebat:

Dacă vând un telefon, oferirea facturii şi a certificatului de garanție îmi creşte şansele de vânzare?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca telefonul mai are garantie clar iti cresc sansele, personal, am cumparat un telefon second hand cu vreo 300 de lei mai scump decat restul pentru ca avea garantie si nu imi pare rau pentru ca in prima saptamana l-am trimis in garantie pentru ca avea probleme cu semnalul, probabil trebuia sa platesc mai mult de 300 de lei pentru ca fiind in garantie i-au schimbat mai multe lucruri prin el (diferite antene) si i-au facut si niste teste. Asa ca poti chiar sa-l vinzi mai scump daca oferi si garantie de cateva luni. Daca e garantie de un an+ e perfect. Garantia e foarte importanta la cumpararea unui telefon second, cel putin pentru persoanele care se gandesc putin inainte sa dea banii.
Factura e bine sa o aiba cel care il cumpara si tu oricum nu ai ce sa mai faci cu ea, asa ca e ok daca i-o dai si pe aia. In caz ca telefonul nu mai are garantie macar stie exact candl l-ai cumparat si de unde. Informatii importante, din nou, daca gandesti putin inainte sa cumperi.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

NU.Omul este interesat ca telefonul sa functioneze bine sa nu aibe defecte, iar factura sau certificatu de care spui nu ii ofera lui nici un avantaj, doara in cazul in care garantia este inca valabila.In rest n-are nici o relevanta

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca telefonul respectiv mai are garantie categoric este un punct in plus. Daca nu mai are e doar dovada ca a fost achizitionat pe un canal oficial si ii arata varsta exacta.

| iulianolaru99 a răspuns:

Ar putea, dar nu se stie sigur.Ca e posibil ca cineva sa il aiba mult mai ieftin decat al tau.Sa zicem ca tu il dai la 1000 de ron si ala il are la 700 deci automat nu prea te mai ajuta garantia.Plus ca daca vrei sa-l vinzi pe olx, sunt ogramada sansari care vor sa le ia si sa le tina maxim o luna, ca apoi sa le vanda cu mai mult sau sa le dea pe alt model mai performant.

Răspuns utilizator avertizat