| Cocoline23 a întrebat:

Dacă vreau să îmi fac un card de credit Banca Transilvania si am o datorie la o bancă pe care n-am plătit-o ce se întâmplă? Îmi ia banii de pe card?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Intai trebuie sa vezi daca BT iti accepta crearea noului cont.
Au un sistem de date privind datornicii, iar daca datoria e mare sau neplatita de mult timp, e posibil sa-ti refuze deschiderea unui cont nou pana la achitarea datoriei.
Mai e posibil ca Banca Transilvania sa-ti propuna un plan de refinantare, prin care BT sa plateasca datoria de la iCredit si sa iti transfere datoria catre ei, in alte conditii de plata rate si cu alte comisioane (avantajoase pentru client, spun ei).
Intreaba la BT ce variante ai, caci ei stiu mai bine cum te-ar putea ajuta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, creditele bancare se dau numai dupa ce ei te verifica foarte bine, mai ales pe listele unde bancile si alti furnizori mari, te pun, daca ai restante.
Ma indoiesc ca vei primii vreodata alt credit, pana nu-ti achiti restantele la banca aceea sa ti se ridice interdictia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu sunt pe card. Cardul este o modalitate de conexiune cu contul tău curent.

| Evolution a răspuns:

Iti va intra cu minus in cont si cand semnezi contract cu ei, ai niste clauze acolo. Cand depasesti o suma mai mare de datorie, incep problemele happy.
Daca ai cont la o banca si ai datorie la o alta banca, din ce stiu nu are cum sa iti traga banii, sincer nu stiu exact, ar fi bine sa intrebi direct la banca happy
Poti sa suni la ei sau sa te duci la ei sa intrebi si te vor lamuriwinking eventual poti intreba si un avocat, dar depinde foarte mult de acel contract. Oricum banii trebuie sa isi recupereze, probabil te vor da in judecata
Succes!

| Cocoline23 explică (pentru Evolution):

Păi cardul e la BT si datoria la iCredit. Nu-mi iau banii de pe card nu?

| dannyel86 a răspuns (pentru Cocoline23):

Intai trebuie sa vezi daca BT iti accepta crearea noului cont.
Au un sistem de date privind datornicii, iar daca datoria e mare sau neplatita de mult timp, e posibil sa-ti refuze deschiderea unui cont nou pana la achitarea datoriei.
Mai e posibil ca Banca Transilvania sa-ti propuna un plan de refinantare, prin care BT sa plateasca datoria de la iCredit si sa iti transfere datoria catre ei, in alte conditii de plata rate si cu alte comisioane (avantajoase pentru client, spun ei).
Intreaba la BT ce variante ai, caci ei stiu mai bine cum te-ar putea ajuta.