| nigelb a întrebat:

Daca vreau sa lucrez ca curier pentru Glovo, de ce cere sa am propria mea firma? Ce dracu se intampla?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești obligat să ai propria firma (PFA). Dacă vrei să lucrezi glovo poți și fără a deține propria firma, insa va trebui sa închei contract cu alte firme partenere glovo. Aceste firme aparțin tot curierilor glovo, însă diferența dintre a deține propria firma și a lucra prin firma altuia este :

-Dacă ai propriul PFA îți poți gestiona singur toate sumele obținute și în fiecare an va trebui să declari la anaf cât ai câștigat. Poți declara ca ai câștigat mai mult sau mai puțin. De asemenea, vei putea aduce alți curieri glovo să lucreze pentru glovo prin firma ta și vei câștiga din comisionul contractual pe care tu alegi cât % procent dorești.

-Dacă nu ai propriul PFA va trebui să închei un contract de muncă cuprins între 2 ore sau 12 ore. După cum am spus mai sus, pentru contractele Glovo încheiate prin parteneri, ei îți vor percepe și un comision în funcție de orele pe care le alegi în contract. Comisionul pentru un contract de 2h va fi mai mic, când comisionul pentru un contract de 12h va fi mai mare. Asta pe lângă alte taxe "de administrare" pentru că este un efort imens să îți vireze contribuțiile către stat. Însă poți lucra și 12 ore cu contract de 2h. În primele trei săptămâni îți vor retine din câștig o cota parte, garanție pentru ghiozdan. Acesta suma o vor înapoia când alegi să pleci de la ei, cu condiția ca ghiozdanul să fie intact.

Cu PFA va trebui sa știi sa adminstrezi o firmă, sa îți declari, dacă aduci alți curieri va trebui sa le gestionezi și lor câștigurile.

Fără PFA va trebui să muncești mai mult pentru altul. Nu câștigi atât câte comisioane pretind ei. Crede-mă, mai bine îți iei job cu carte de muncă. E mai easy asa și nu mai achiți comisioane pentru contract.

| nigelb explică (pentru anonim_4396):

Totusi merita cu masina pentru cateva luni fara PFA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nigelb):

Cică îți vor deconta o parte din benzină. Astea e partea buna cu mașina, partea proasta ca nu ți-o repara când se strică. Eu nici pe bicicletă nu am vrut să lucrez pentru ei. Prea multe pretenții pe bani putini. Iar câștigul poate fi si unul real, adică dacă ai comenzi și lucrezi să zicem 12 ore în fiecare zi. Însă, poate nu stii. În aplicația glovo există un calendar care se deblochează o data pe saptamana, iar toți curierii glovo își rezervă în avans zilele și orele in care aleg sa lucreze. Partea proasta ca acest calendar se deblochează mai repede pentru curierii veterani și cu rating bun în aplicație, iar pentru cei noi veniți calendarul se va debloca mai greu. Ei ca veterani își vor rezerva în avans orele la care să lucreze și vor ocupa doar orele de vârf, ore în care sunt multe comenzi. Disponibil îți vor rămâne doar orele în care nu sunt comenzi și nu prea vei avea ce face. Dacă nu ai comenzi, nu ai nici bani. Din ce ți-am povestit ca tu știi dacă merită sau nu merită. Din opinia mea, e frecție la picior de lemn. Adică ei sa pretindă garanție pentru ghiozdane, dar garanția pentru mașină, bicicleta, trotineta curierului nu asigura nimeni.

| nigelb explică (pentru anonim_4396):

Depinde si de oras cred. De exemplu nu stau in Bucuresti

| nyoentox2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista contract de 12 ore, este doar de 2, 4, 6, 8 ore gen poți să ai și contract de 2 ore și să faci 12 ore pe zi!

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna i pe ei si întreaba i cine stie ce habarnist ti a zis prostia asta, sunt multi idioti care habar nu au dar te induc in eroare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca te angajezi direct la ei trebuie sa fiscalizezi cumva banii aia. glovo nu angajeaza direct ei lucreaza doar cu parteneri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiul meu a lucrat la Glovo. Nu a fost nevoie de asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos-o
poti sa lucrezi cu Glovo in doua feluri:
1. ca restaurant, adica tu faci mancarea si Glovo o livreaza, atunci, da, TREBUIE sa ai firma
2. ca livrator, si nu stiu cine ti-a bagat in cap ca iti trebuie firma, dar e o imbecilitate absoluta, din mai multe puncte de vedere

| nigelb explică (pentru Zuzu1991):

Au zis mie si scria ce trebuie sa am in instructiuni ma rog am trimis aplicatia, oare ma vor angaja sau nu aia e... Multumesc

| Zuzu1991 a răspuns (pentru nigelb):

Cu placere

| suntserios a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu e nicio imbecilitate.
Glovo in sine nu face angajari directe. ei lucreaza doar prin colaborari. Asa ca ori ai propria firma, ori te angajezi la o firma care colaboreaza cu Glovo.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru suntserios):

Mi se pare aiurea, o firma de curierat nu angajeaza curieri direct ci doar alte firme de curierat?!?
siiii, de ce ar purta aia sigla glovo care apare pe la tembelizor pe rucsacurile primite de la glovo?!? si nu logo-ul firmei la care de fapt lucreaza?!?

| suntserios a răspuns (pentru Zuzu1991):

Glovo nu e o firma de curierat.
E o aplicatie de intermediere si cam atat.

Cum adica de ce e logo pe genti. Tu ai auzit de marketing?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru suntserios):

Am doua probleme mici cu afirmatia ta:
https://glovoapp.com/ro/glovers
unde scrie sa ai firma?

daca, ca curierat ar angaja alte firme, firmele alea NICI MOARTE nu ar face marketing altei firme, trebuie sa fi absolut imbecil sa faci asa ceva

deci, presupun ca mi-ai luat-o inainte si ai multa, multa bere la bord, eu abia incep acum ca am terminat programul de lucru tongue

| suntserios a răspuns (pentru Zuzu1991):

Unde scrie ca glovo te angajează in link ul ala? Ba mai mult scrie clar COLABOREAZA.

Loool, nu angajează glovo firme de curierat. Ei colaboreaza cu firme care fix asta fac, intermediaza glovo cu curierul care nu vrea sa faca pfa sau firma.

| danaieladaniela a răspuns:

Eu am un prieten ce munceste pentru Glovo. Nu a avut nevoie sa aiba propria firma.

| Gusticel a răspuns:

Dude tff, e prima oara cand aud si eu asta.

~Gusticel