| andrei28743 a întrebat:

Dacă X cumpara un apartament de la Y, lumina, apa, gazul etc pot fi trecute pe o alta persoana? Daca da X, bănuiesc ca trebuie sa își dea acordul deoarece apartamentul este pe numele lui nu? Ajutor va rog!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt două variante una ar fi sa rezilieze fostul proprietar contractele la enel si cablu rds, sau sa mearga impreuna cu noul proprietar la enel si la cablu si sa i treaca pe numele lui asta daca el vrea, daca noul proprietar vrea sa i si faca el alte abonamente, atunci vechiul proprietar va merge si va rezilia contractele/abonamentele pe care le-a avut.

| sierra1 a răspuns:

Ics poate trece utilitățile doar pe el sau coproprietar (nevasta icsului de exemplu)

| Bizon95 a răspuns:

"Dacă X cumpara un apartament de la Y"
si
"Daca da X bănuiesc ca trebuie sa își dea acordul deoarece apartamentul este pe numele lui nu?"

astea doua se bat cap in cap
X nu trebuie sa isi dea acordul la absolut nimic

EL TREBUIE SA LE PLATEASCA ***SI*** SA LE TREACA PE NUMELE LUI, pentru ca apartamentul e pe numele lui, si are acte doveditoare

practic Y nu mai e in decor, si-a luat banii pe apartament si a plecat, ce face X cu apartamentul SI facturile sunt treaba lui, si numai a lui... PUNCT

| FreddieM a răspuns:

Persoana in cauza poate sa treaca pe numele lui utilitatile daca prezinta un act care sa ateste dreptul de folosire a spatiului de locuit bineinteles pe numele lui.(contract de chirie de exemplu)

| armiaso a răspuns:

Dupa ce x cumpara apartamentul de la y, se semneaza actele la notar iar x merge la firmele de utilitati cu actul de vanzare cumparare si trece utilitatile pe el/sotia daca este cazul.
fara acord de la fostul proprietar fara nimic, acordul s-a dat prin existenta contractului de vanzare cumparare, daca vrei sa o iei asa, nu e necesar sa se specifice in contract.

| AndreiDesire a răspuns:

Da cu siguranta, trebuie discutat cu compania care ofera serviciile pentru a schimba datele si ce mai trebuie. Orice persoana, cel putin din experienta mea, poate sa plateasca pentru apa, gaz etc. pe orice proprietate.