| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! De ce specializare am nevoie pentru a deschide o afacere in domeniul agriculturii, in special pentru a primi fonduri APIA? Unde primesc o asemenea calificare? Am citit regulamentul si o conditie este sa indeplinesti "calitatea de fermier". Cum pot dobandi/dovedi aceasta calitate.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiul meu nu are specializare in domeniu dar acum face masteratul. Oricum a obtinut bani si fara specializare facand urmatoarele: a luat pamant in "arenda" de la noi ca nici casa, nici pamantul nu sunt trecute pe numele lui, si-a facut o firma pe persoana fizicaa si a accesat niste fonduri start-up pe domeniul legumicol(la noi este zona de campie si cu canale de irigatii). A luat in 2017 40.000 de Euro pe 4 ani. Acum si-a depus actele pentru alte fonduri.

| AfloareiRazvan explică (pentru Salontanul):

A luat fonduri nerambursabile sau rambursabile? De asemenea, si-a facut PFA sau ce tip de societate? Pur si simplu a luat pamantul in arenda de la parinti si a aplicat?

| Salontanul a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

A luat fonduri nerambursabile. Pamant cumparat si luat in arenda de la noi (cea mai mare parte) dar si de la vecini de pamant. PFA. Exact astea ti le-am explicat mai sus.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obtii certificat de producator de la primarie, asta ar fi o metoda.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ai putea sa faci facultatea de agronomie si agricultura. E una dintre cele mai usoare facultăți, iti trebuie doar bacul luat, asa ca spor