Întrebare recomandată | AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! Vreau sa intreb unde se face plata online a impozitului la bursa de capital pentru anul 2018. Am fost la finante si mi s-a spus ca se compleaza Declaratia unica de venit online. Plata se face tot online? Unde se depune declaratia unica de venit si in ce categorie din cele 6 se situeaza bursa de capital(tranzactionarea de actiuni)?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce depui declarația online, cam în 30 de zile îți vine acasă o înștiințare de la circa financiară cu cât ai de plătit și unde poți face plata.

| AfloareiRazvan explică (pentru sadrian46):

Se completeaza Declaratia unica de venit daca venitul este sub plafon?

| sadrian46 a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Din câte cunosc un venit anual total sub 500 de lei se consideră sub plafon. Restul este impozabil.

| AfloareiRazvan explică (pentru sadrian46):

Deci, un venit de 150 de lei sub nicio forma nu s-ar considera impozabil, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Am o contabilă care mă consiliază.
Într-o lună am câștigat sub 500 lei pe Internet.
Am dorit ca ea să mă ajute să declar acest venit la administrația financiară, pentru a fi impozitat.
Ea me-a spus așa. Veniturile TOTALE anuale sub 500 lei nu se impozitează. De ce? statul trebuie să facă niște acte, niște operațiuni ca să colecteze de la tine 16% impozit, care la 500 lei revin 80 lei. Suma cheltuielilor pe care trebuie să le facă statuil ca să încaseze le la tine 80 lei, depășește această sumă. Asta am aflat eu. Un răspuns mai exact poți afla de la circa financiară din orașul tău.

| AfloareiRazvan explică (pentru sadrian46):

Pot sa o gasesc pe dansa online? Am nevoie de cineva avizat sa imi explice mai multe in domeniu.

| sadrian46 a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Dânsa este o contabilă care împreună cu salariații ei, administrează contabilitatea a 40 de firme. Cunoaște legislația financiară pentru a servi aceste firme contra cost. Astfel nu va avea timp să discute cu dta. La orice circă financiară la orice cameră de comerț este un oficiu juridic unde poți obține informații avizate.