| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! Vreau sa vand pe OLX si pe Okazii.ro electronice din casa. Vreau sa intreb daca trebuie sa devin PFA sau daca trebuie sa platesc impozit pe produs ca persoana fizica daca se poate sau daca se ajunge la un plafon de la care trebuie sa platesc impozit. Vreau sa stau in completa legalitate.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vinzi câteva produse de prin casa nu. Dacă începi sa faci comerț da, ai nevoie de o forma de fiscalizare

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuie să îți faci Pfa pentru asta.
Nu o să ai probleme dacă vinzi obiecte pe olx.

| Dismally a răspuns:

Nu ai nevoie de firma si nici nu trebuie sa platesti impozit, poti sa vinzi linistit.

| danbnz a răspuns:

Nu platesti nimic... olx e ca un talcioc!
De ani de zile imi vand electronicele vechi acolo fara probleme.

| Țoglă a răspuns:

Nu vei avea probleme.
okazii este o firmă care încurajează vânzarea autorizată.

| BicoCico a răspuns:

Nu trebuie să plătești. În caz că vrei să ai produsele evidențiate, cum e pe olx, o sa platesti, asta depinde doar de tine, cat de repede vrei sa le vinzi sau cat de repede vrei ca persoanele sa vadă produsul, dacă vrei doar sa le postezi, nu te va costa nimic.