| anonim_4396 a întrebat:

De azi am intrat in somaj tehnic, cam cat ar fi 75 la suta din salariul meu avand in vedere faptul ca in cartea de munca scrie 2500 si iau in jur de 11-12 mil? Cam vreo 8-9 milioane ar veni? Si iau si bonuri daca intru in somaj se mai dau?

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Daca intri in somaj nu ti se mai dau bonuri. Iei 1497 de lei Net (in mana) la 2500 Ron Brut pe 2020. Inseamna ca la 75% vei lua 1147 Ron.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Corect calcul ai făcut

| cristiflori98 a răspuns (pentru sierra1):

Se pare ca nici voi nu stiti.

| sierra1 a răspuns (pentru cristiflori98):

Mami, habar n-ai să dai datele de intrare. După ce te decizi ("si i au in jur de...") vez aici:

https://www.calculatorvenituri.ro/calculator-somaj-tehnic

| Frank51 a răspuns:

Where is the basic math? Gosh.

| cristiflori98 a răspuns (pentru Frank51):

Tu sa mi spui)))))

| Frank51 a răspuns (pentru cristiflori98):

In clasa a 5-a ai facut asta, si chiar daca nu stii sa calculezi, exista calculator jesus.

| cristiflori98 a răspuns (pentru Frank51):

Atunci de ce n ai dat raspunsul? Poate ca eu nu stiu si voiam sa fiu sigura, nu toti suntem la fel de invatati ca si altii.Bine ca te iei de altii imi dau seama ce nivel de inteligenta ai.)))))))))))))

| Frank51 a răspuns (pentru cristiflori98):

"Atunci de ce n ai dat raspunsul?"
Ca sa te fac pe tine sa calculezi, poate inveti ceva.

"Bine ca te iei de altii imi dau seama ce nivel de inteligenta ai"
Spune aia care nu stie sa calculeze un procent? Really?
Observ ca ai si probleme gramaticale, deci nu am de gand sa te jignesc, pentru ca eu am bunul simt si nu imi pasa de nivelul tau de inteligentawinking

| cristiflori98 a răspuns (pentru Frank51):

Mai, un om daca nu se pricepe la matematica nu inseamna ca e pros, t sau nu are inteligenta maxima. Daca tu te pricepi la mate, poate nu te pricepi la gatit dau un exemplu, asta nu inseamna ca trebuie sa ti zic ca mama ce grad de inteligenta ai ca nu sti sa gatesti.Nu e nimeni intelept din nastere. Daca tu crezi cae asta se bazeaza inteligenta, esti PRAF! PUPICI)))))))))))))

| Frank51 a răspuns (pentru cristiflori98):

în 4 Aprilie | cristiflori98 explică (pentru Frank51):
"Bine ca te iei de altii imi dau seama ce nivel de inteligenta ai.)))))))))))))"

Omule, tu ai inceput cu inteligenta, ce tot vorbesti? Te-ai facut de tot rasul si nu mai sti ce sa zici. Las-o asa ca te faci si mai tare.

| Eugen80 a răspuns:

Daca acum in mana iei 1200 lei - 25% = 900 lei. Eu nu cred ca din 2500 pe cartea de munca iti da in mana doar 1200. Mi se par cam multe taxe si impozite, mai ales ca impozitul pe venit la SRL-uri a scazut la 6%. Bonuri de masa nu se dau in mod normal ca nu te duci la serviciu.
Eu zic sa te intereseaza mai mult pe cartea de munca cat ai si cat vine in mana la o contabila. Dupa socoteala mea trebuia sa iei cam 15-16 in mana.

| cristiflori98 a răspuns (pentru Eugen80):

Se trag multe și eu m-am mirat când m-am uitat pe fluturaș, îți mulțumesc frumos!

| AlexMh a răspuns (pentru Eugen80):

Matematic nu are cum sa ia 15-16 in mana, si nu e putin deloc, tinand cont ca alte fime s-au inchis definitiv iar altele si-au concediat angajatii, eu zic ca somajul tehnic e o binecuvantare. Si apropo, e suportat in intregime de stat pe perioada asta deci nu ii afecteaza nici cum pe angajatori.