| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

De cati bani ai nevoie si cam ce iti trebuie pentru a lua fonduri europene pentru a deschide un proiect (afacere )?

4 răspunsuri:
| armand3004 a răspuns:

Suma cu care vii tu variaza in fucntie de proiect, poate fi 5%, 10%, sau maxim 20%. In cazul proiectului parintilor mei a fost nevoie de doar 5%. Partea buna, acum, este ca acei bani cu care vii tu ii da banca, iar pentru ei gireaza UE. Dar partea ta nu trebuie sa fie neaparat bani, pot fi terenuri, cladiri, etc. mai multe detalii gasesti aici: http://www.fonduri-nerambursabile.eu/? gclid=CJD-wJKQobICFQPxzAodI0wAWg

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru armand3004):

Deci eu trebuie sa deschid prima data o afacere sa zic de albine... dupa o sa imi dea ei bani cum zice ghrayada, sau eu vin cu 10 mii euro si ei imi dau dupa fondurile

| AlexMrs a răspuns:

10 mi de euro

| ghrayada a răspuns:

Exact de banii pe care ii ceri de la ue. mai intai investesti tu si abia apoi urmeaza sa-ti dea ue banii inapoi, nu faci o cerere si iti da ue bani sa pornesti un proiect, mai intai ai banii de proiect si abia apoi vede ue daca iti da bani sau nu.