| neanicu a întrebat:

De ce companii ca si Facebook sau Google valoreaza miliarde de Dolari? din ce fac ei asa venituri? pura publicitate?

2 răspunsuri:
| HaiHui4Ever a răspuns:

1. Actiunile lor valoreaza banii astia.
2. Actiunile valoreaza mult deoarece compania va creste si va monetiza traficul imens pe care il are, multi sunt interesati de cumpararea actiunilor la aceste companii ceea ce le face sa fie scumpe. Bineinteles ca activitatea lor, pe care o vedem noi zi de zi, face ca oamenii sa se dea in vant dupa actiuni.
3. Veniturile unei companii sunt diferite de Valoarea de piata a companiei

| bitek a răspuns:

Din ce? daca iti trebuie una alta unde cauti? pe google! te rog sa ti imaginezi cate miloane de firme isi fac publicitate pe google? daca doresti sa ti faci publicitate pe google trebuie sa platesti anual o suma de bani! facebook el castiga bani doar din click! cati utilizatori intra pe facebook zilnic? pur si simplu un click pe facebook si i a intrat in cont o suma mica / ori cati oameni acceseaza site ul= cateva mii pe zi poate!