| Nemessys a întrebat:

De ce credeti ca majoritatea romanilor sunt saraci din punct de vedere financiar? Nu zic ca este o problema intalnita doar la noi, este peste tot, insa vreau sa vorbim doar de tara noastra.
Ce le lipseste?
Cum se face ca unii oameni castiga mai mult decat altii? (vreau raspunsuri serioase)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru educatie de toate felurile.
Educatia influenteaza votul, votul influenteaza economia samd.
Educatia financiara este iar un lucru care ne influenteaza. Romanilor nu li se ofera educatie financiara. Chiar si cei care castiga binisor nu stiiu ce sa faca cu banii. Chiar zilele trecute se plangea unul pe aici ca ar prefera sa primeasca banii o singura data pe luna nu in doua transe ca se duc prea repede. Deci practic omul primea aceeasi suma de bani dar nu o poate managerui.

Pe urma nu trebuie sa negam trecutul nostru comunist care a pus la pamant in ultimii ani orice speranta pentru o economie si o democratie functionala pentru urmatorii, cum zicea Brucan, 20 ani.

Si sa nu uitam nici religia care mereu a tinut in urma dezvoltarea sociala.

| Nemessys explică (pentru suntserios):

Un raspuns EXCELENT!

46 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nu suntem deloc saraci suntem doar hoti si evazionisti iar cei mai mari talhari sunt cei care formeaza statul, daca de acolo treba ar fi buna tara noastra ar fi la fel ca Germania sau Elvetia, adica ar merge brici.
Premierul Citu a spus destul de bine ceva de genul " romanii sunt saraci dar isi permit sa mearga la mare unde adaug eu avem cele mai scumpe serivicii, sunt saraci dar toti au cate doua masini?
Stii cine-s saraci? oamenii cinstiti.

| Nemessys explică (pentru Simpatic):

Adica daca nu om are multi bani, inseamna ca nu-i om cinstit?

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Cam da, sa luam cazul patronilor, banii nu cresc in copaci daca castigi bani multi si platesti la stat tot ce trebuie si iti platesti angajatii cum trebuie atunci nu poti fi putred de bogat decat 1>traiesti din evaziune si 2. dai salarii mizere
noi aici vorbim de bogati nu de cei care castiga 8000-10000 de lei pe luna, aia sunt oameni simpli

| Nemessys explică (pentru Simpatic):

Patronii sunt obligati sunt obligati sa dea un salariu echivalent cu cel minim pe economie. Nimeni nu-i obliga sa-si plateasca angajatii bine. Deci la partea asta lucreaza 100% legal.
Din evaziune nu ai cum sa traiesti la nesfarsit. Da, sunt de acord ca se face evaziune, dar crede-ma ca nu se fac averi mari din asa ceva. E doar un ciubuc de acolo.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Cat despre munca si perseverenta, conteaza despre ce domeniu vorbim. Daca vorbesti de niste aptitutini bine platite, sunt de acord. Dar in Romania nu poti sa faci multe fara pile si taxe ilegale daca ai o afacere locala. Tu probabil lucrezi pe Internet, in realitate pana si ca sa detii un restaurant trebuie sa te pui bine cu mafia din oras. Am vazut cu ochii mei afaceri promitatoare prabusindu-se pentru ca patronii lor nu au cunoscut pe cine trebuia sau nu au vrut sa faca anumite compromisuri. Crezi ca ii pasa mafiei cat muncesti tu?

De asemenea, sunt curios cum stii daca inveti ce trebuie si nu pierzi vremea? Mai ales tanar fiind si fara experienta de viata. Poti munci ca un caine, dar in directia gresita. Poti munci enorm, dar piata sa moara pana ajungi tu sa stapanesti conceptele si sa fii nevoit sa te reorientezi. Sigur nu te referi la Drept, Medicina si alte domenii unde reusesti cu ambitie, munca si diploma. Deci cam pentru orice loc de munca ce nu e la baza societatii, cum sunt afacerile si altele, ai nevoie si de mai mult noroc. De asta sunt oameni incompetenti plini de bani si oameni cinstiti care se chinuie. Acum se fac multi bani dn Facebook Ads. Cat de important o sa fie ''domeniul'' asta peste 10 ani?

| BIoody a răspuns (pentru Simpatic):

Raspuns de nota 10

| Simpatic a răspuns (pentru BIoody):

Ms

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică salarul. Salarul, nivelul de salarizare este în primul rând reglementat prin lege, salarul minim. Apoi, în fiecare zonă economică, producție, comerț, servicii, ca să poată rezista și să producă profit, fiecare patron, companie stabilește un nivel de salarizare ca să poată supraviețui, și să rezulte și profit dar să fie și atractivi pe piața muncii, să accepte cineva să lucreze pentru ei. Iar la români le lipsește productivitatea și competența, adică studiile. Din asta rezultă salarii mici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Educatia, simplu! E normal ca unii sa cistige mai mult ca altii, insa problema e disparitatea si cam inexistenta unei clase medii autentice. In ultimii ani au inceput unele categorii de bugetari sa cistige de 2-3 ori mai mult ca in 2017, timp in care si cei din IT sar lejer de 2500-3000 EUR in orasele mari (ma refer la programatori in special, desi chiar si aia mai mici de la tech support/testare ajung lejer sa treaca de mia de euro net plus diverse beneficii). Totusi, foarte multi dintre cei de la privat nu vad peste 2000 RON net, lunar, in ziua de azi, si o buna parte dintre ei sunt platiti la negru, in cel mai bun caz la gri (salariul minim pe contract + restul in plic). Revenind la ce ziceam mai sus, lipseste CU DESAVIRSIRE educatia financiara!

| Freya1 a răspuns:

Intai iti raspund de ce nu au multi dintre romani bani.Si aici ma refer la cei cu un venit slab sau mediu.

La noi in tara se castiga prost si se plătește mult. Daca s-ar mari salariile, sau ar scădea prețurile s-ar mai diminua din probleme si sărăcie.

Ce fac altii de catiga mai mult? Simplu.
Oameni astea se împart în 3 categorii.Cei ce fura si fac infracțiuni, cei ce se nasc in familii bogate si oricum au bani si pile si cei ce au răbdare zeci de ani sa puna bani pe bani din munca lor până ii investesc si înmulțesc.Dar ultima categorie e rar întâlnită.

| Nemessys explică (pentru Freya1):

,,Daca s-ar mari salariile".
Gandire tipic comunista in care astepti ca altcineva sa faca ceva pentru tine, inloc sa actionezi tu.
Daca s-ar mari salariile, s-ar mari si preturile. Deci. ce ai rezolvat? E de datoria fiecaruia sa-si mareasca venitul.

,, si cei ce au răbdare zeci de ani sa puna bani pe bani din munca lor până ii investesc si înmulțesc" Nu sunt de acord la partea cu,, zeci de ani". Poate doar cativa ani, 10, maxim 15.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Da,gândire tipic comunistă.
Păi eu ce am zis, ori sa creasca salariile, ori sa scadă prețurile.La străini cum e?
Nu sa faca cineva ceva pentru mine, sa gândească cineva mai bine funcționarea țării.

Sunt curioasă cum ajungi tu bogat in adevăratul sens al cuvântului in 10 ani din munca cinstită. Cand reușești anunta-ma.

| Nemessys explică (pentru Freya1):

,,bogat in adevaratul sens al cuvantului"? Nu cred ca trebuia adaugat,, in adevaratul sens al cuvantului". Dar sunt curios cam la ce avere te referi. 100.000 / 1.000.000 de euro?

Nu stiu cum este la straini? daca tu stii, spune-mi. Asa cum am mai spus, este de datoria fiecaruia sa-si creasca venitul. Nu trebuie nimeni sa vina sa-i dea, trebuie omul sa ceara si bineinteles sa merite. happy Cu cerutul toata lumea reuseste, dar la partea cu meritatul cum stam?

Lucrand ceva ce este foarte bine platit si banii ce-mi raman dupa toate cheltuielile, ii investesc in ceva ce-mi produce si mai multi bani si care-mi creeaza mai multe surse de venit.

| Nemessys explică (pentru Freya1):

Stai. ca sunt curios de inca o chestie. Ce inseamna pentru tine,, munca cinstita"?
Daca este o activitate fizica / intelectuala facuta ori pentru tine, ori pentru a satisface nevoile cuiva si in urma careia mai castigi si bani, care bineinteles ca sunt impozitati (ca asta este cel mai important lucru) atunci e ok. Adica eu cam asa definesc munca cinstita, sau mai bine zis banii castigati cinstit.
Eu nu cred ca exista termenul de,, munca necinstita", adica nu vad in ce context ai putea sa-l folosesti. Gen. hotia nu ai cum sa o numesti munca necinstita, pentru ca nu reprezinta munca deloc. Mai bine zis bani castigati necinstiti care aia sunt bani obtinuti din furt, bani la negru sau bani obtinuti facand fapte ilegale.
A da. sa-ti zic si un mic secret. Poti castiga bani 100% legal si fara sa ridici un deget, atat timp cat sunt declarati la ANAF si platesti impozit pentru ei. Deci. aia cumva sunt bani nemunciti.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

În loc sa vorbim pe subiect ne contrazice pe lângă, dar in fine.

Unde ai vazut tu ca am scris "sa imi dea cineva bani moca"? Am spus că poti sa crești salariile sau sa scazi prețurile.Ce ti se pare gresit sau absurd?
Dacă tu ai 5 lei salar si 5 lei e o pâine, cum te imbogatesti? Bun, o sa spui muncești suplimentar, mai faci 5 școli sa urci in functii.Dar te intreb pe tine, de ce sa mai cheltui tot tu bani cu încă 5 școli, sa iti iei tot tu din timpul tau si sa fi tot in acelaș stadiu? Sau sa iti de-a cu 2 lei pe lângă aia 5 cu, care sa iti mai iei două feliute de parizer si tot acolo sa fi.
Munca si efortul omului trebuie rasplatit, scoala si învățatul ani la rând la fel, pentru ca indiferent ca ne convine sau nu fiecare meserie e importanta si depindem si de gunoierul de la drusal.Si atunci de ce sa nu fie plătiți pe merit si pe masura pentru munca lor, sa poata sa mai urce si ei o treaptă? Ca nici ei, nici multi din noi nu stăm degeaba.
Si te-aș mai întreba pe tine o chestie, ce inseamna la tine sa merite? Ce sa faca? Se sa f.ta cu șeful sa prindă o funcție mai înaltă in care oricum nu face nimic da ia bani cacalau.

Ai spus de străini.In multe tari plătești cel putin 500 de euro chiria, dar din 2500 de euro sau mai bine, nu ca la noi din 1300 de lei/2000.
Cum sa trăiești asa? Ar trebui toti sa sugem p...e sa facem bani mai multi, sau sa ne resemnăm cu gândul că mai trebuie sa ne luat 3 joburi pe lângă, in timp ce mai facem două facultăți având în vedere că tu plătești tot ce trebuie in rahatul asta de tara si iti e impozite si oxigenul.

Sti bine la ce ma refer cu munca cinstită si "munca" necinstita nu trebuie neaparat sa despice firul in patru.
Ma refer aici la cei ce ajung in functii inalte furand, cei ce nu declara cat castiga, proxenetii, dilarii etc.Pentru ca si ce fac ei e o munca, sa găsești oameni ce sa o ia pe maricica, sa transporti droguri, sa stai mai bine de 12 ore pe strada sa astepti clienti cu care sa te culci. Spunem de aia din parlament ce stau degeaba si nu faca absolut nimic ca muncesc, nu zicem de astea?

| Nemessys explică (pentru Freya1):

,,Am spus că poti sa crești salariile sau sa scazi prețurile"
Cum se poate face acest lucru?
Inteleg ca unii patroni sunt zgarciti si nesimtiti dar in alte situatii salariile nu pot fi marite. Adica pot fi marite, dar bineinteles ca patronul nu o sa scoata de la el din buzunar, asa ca va trebui sa creasca preturile. Daca preturile cresc, nimeni nu mai cumpara de la el si cumpara de la gigel pentru ca este mai ieftin. Stim amandoi ca noi romanii ne uitam mai mult la pret, nu la calitatea produsului. Asa ca in anumite domenii sau la anumite firme, nu se pot mari salariile, deoarece asta inseamna ca ar trebui sa creasca preturile, daca cresc preturile, nimeni nu mai cumpara de la acea firma, din cauza ca ca nimeni nu mai cumpara, firma da faliment si crede-ma ca nimeni nu vrea asta. :). Iti recomand sa urmaresti acest clip https://www.youtube.com/watch?v=GEafibSFa4g

Exagerezi putin la faza cu,, 5 scoli". Nu conteaza cantitatea informatiilor, ci valoarea lor si unde le folosesti. Nu trebuie neaparat sa muncesti suplimentar. Sau va trebui in cazul in care lucrezi acum undeva unde nu-ti place, pe un salariu mic si cand ajungi acasa te pregatesti si inveti ca in viitor sa lucrezi in alt domeniu mult mai bine platit si sa-ti dai demisia de la cel actual. Nu trebuie sa ai 2 surse de venit active, este suficient sa ai una bine platita.

Salariul unui om este influentat de valoare lui pe piata muncii. Amandoi stim ca un lucru cu cat este mai greu de gasit, cu atat este mai valoros, corect? Un patron nu ar da niciodata un salariu foarte mare unui om care are niste calitati / aptitudini destul de des intalnite. De ce crezi ca soferii de camion sau IT-istii sunt bine platiti? Pentru ca nu gasesti la orice pas un om care sa aiba permis C+E + atestat. La fel si cand vine vorba de un om care este dispus sa stea 10 ore pe zi pe scaun in fata unui ecran spargandu-si capul pentru a scrie linii de cod. Am auzit / citit odata intrebarea :,, De ce un It-ist este mai bine platit decat un om care lucreaza in agricultura ca pana la urma urmei de acolo mancam toti" Este adevarat, dar, asa cum am zis si mai sus, este mai usor sa gasesti un om care este dispus sa lucreze in agricultura, decat un om care sa stie sa lucreze in it. Stiu ca nu prea este corect, dar asa este piata, bazata pe cerere si oferta. Daca cererea este mare si oferta este mica, atunci salariile vor fi mari, dar invers. daca cererea este mica si oferta este mare, salariile vor fi mici. Din 1000 de oameni, gasesti tu 10 care sunt dispusi sa lucreze pe minimul pe economie. Ei accepta pentru ca nu au de ales.

Ma indoiesc ca minimul pe economie in strainatate este 2500 de euro. Tu compari salariul minim la noi cu un salariu mediu din strainatate.
In Germania salariul minim este 1584 de euro - 500 chiria si iti mai raman 1084.
salariul minim la noi este 1386 - 1500 chiria... mmmmda. :)) Aici ai dreptate.
Aici nu inteleg de ce sunt preturile asa mari, dar atat timp cat lumea este dispusa sa plateasca, preturile nu o sa se schimbe. Mai este si treaba ca noi inca suntem la *** asta de RON. Sa castigi RON si sa ai cheltuieli in EUR, ce treaba este asta? :/

Ba da, dar sunt si oameni care muncesc ceva foarte bine platit si dupa aia stiu sa-si inmulteasca banii si da, totul legal. Eu de aia vorbesc.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Se poate face fain frumos prin a cumpara mai mult de la noi din țară decat de la străini.O dată ce noi cumpărăm legume, fructe etc de la noi din țară oameni vor fi mai ambițioși in a deschide o fermă, a cultiva ceva etc si atunci si ei fac bani mai multi si muncitorii.
Dacă noi tot importam lucuri si de ale noastre se alege praful patroni dau salarii mici sau locurile de munca sunt din ce in ce mai putine pentru ca nu i se renteaza nimănui sa deschida o afacere daca nu merge.
În orașele mai nedezvoltate cum e si al meu nu te angajează nici sa speli pe jos fara bac cel putin.Asa ca patroni ii aleg pe cei mai buni și restul raman pe dinafara.Ei baga bani buni in buzunar pentru ca iau oameni putini si de calitate si oameni isi rup coloana pentru bani sub nivelul lor de performanta sau munca depusa.
Dacă noi am cumpara mai mult de la noi decat de la altii ar deschide mai multi firme si oameni ar avea de munca evident pe salar in functie de performante.
Dar cred ca e mai ok ca cei fara scoala si posibilitati sa ia macar 1300 de lei decat nimic si ceilalti treptat în funcție de performante.

Pai da, dar daca ai 12 clase sau o facultate din care nu prea iesi cine sti ce, sau nu ai pile sa urci mai sus ai nevoie de un al doi-lea job.
Si aici ma refer si la faptul că ai de platit o grămadă de chestii.De la chiriile exagerat de scumpe până la facturile parerea mea mult prea mari si hrana la un pret exorbitant.Si chiar e trist ca sunt oameni ce au salariu bunicel ce trebuie sa se uite de 10 ori în coș înainte sa ajunga la casa ca sa ii ramana bani sa isi plateasca chiria si facturile.Sau sa trebuiască sa rebzi frig iarna sa poti sa plătești gazul si curentul in timp ce tu totusi te spetesti muncind si facand școli.

Nu cred ca e asa.In ziua de azi sunt o grămadă de prosti ce iau permisul si nu stiu nici pe ce parte de drum sa meargă, dar tiristi iau bani mai multi pentru ca nu e nimeni prost sa stea atat plecat de acasa si sa se supună unui risc atat de mare pentru 2 rahati de lei.
La fel si cu it-ul si agricultura.Cel ce face agricultura depune un efort fizic dar nu neapărat cu responsabilități, sau in caz ca ploua nu muncesc, daca e sărbătoare la fel.Dar in it trebuie sa iti bati capul cum spui tu, sa muncești mai mult si sa răspunzi pentru ceia ce faci.Deci din nou, nu e plătită munca rar întâlnită, ci munca in sine a omului si bătaia de cap.
Bine, nu peste tot dar la exemplele astea asa e.La ceilalti ti-am zis, sunt doar niste smecherii si ilegalitati.Tu crezi ca vreodata un avocat, procuror, medic corect va face avere?

Omul e dispus să plătească pentru ca nu isi permite o casa si decat boschetar, mai bine răbda foame sau se împrumută pentru ca pe cei ce conduc ii doare la bască ca ai tu ce mânca sau nu.
Tu si cu loc de munca nu ai cum sa faci un credit la banca de 40 de mii de euro cel putin sa iti iei un ap cu două camere, ca nu iti da nimeni.Tu daca esti trecut in cartea de munca cu 2000 si un pic de lei pe lună poti sa imprumuti cu greu si asa vreo 3 mi si zic asta cu indulgență ca nu găsești orce bancă sa iti de-a creditul asta.Si atunci, până la 40 de mi cat mai trebuie sa pui sa nu fi boschetar?
Faza cu prima casa cred ca nici nu mai e valabilă, ca oricum nu iti dădea creditul ala de 30 de ani.
Eu am avut norocul sa prind o garsonieră la 120 de euro (pe care o plateam in lei)de închiriat asta după ce am ridicat problema condițiilor si multe altele (oricum am lucrat suplimentar si ne-a secat la facturi da in fine).Iar proprietara a pus problema plati in euro de la un moment dat a chiriei.Si atunci am zis ca daca eu ii dau ei chiria in euro, iar euro creste ce facem? Plătesc in fiecare luna mai mult decat ne-am inteles? Ea are bani in buzunar si eu stau tot într-o garsoniera cu conditii cum le-a dat dumnezeu.

Sunt putini după cum ti-am zis.Sunt cei ce au bani si o funcție din familie si pile, sau cei ce au muncit si strâns mult poate si pe dincolo ce au reușit să își facă o funcție.
Nu stiu daca stii, dar exista locuri de munca pentru care trebuie sa plătești ca sa il ai, ca multi merg pe premiza "dau acum, dar dupa fac bani din munca asta" ceia ce e o prostie din perspectiva mea pentru ca ar trebui sa fi platit tu pentru munca ta, nu sa ti se de-a bani pentru bani.

| InYourPants a răspuns (pentru Nemessys):

''De ce crezi ca soferii de camion sau IT-istii sunt bine platiti? Pentru ca nu gasesti la orice pas un om care sa aiba permis C+E + atestat.''
rolling on the floor)) pentru ca piata e imensa si e nevoie mereu de ei. Cei mai prosti oameni pe care ii stiu sunt acum plecati pe tir, de it nu mai zic ca geme domeniul de prostanaci care nu stiu tabla inmultirii
Munca aia prost platita e cea mai valoroasa. Imagineaza-ti un hotel in care nu schimba nimeni asternutul zilnic un restaurant in care nu se spala vasele si asa mai departe

Sa spui ca salariile noastre sunt normale si omul trebuie sa aiba 5 surse de venit ca sa se descurce inseamna sa fii rupt de lume spalat pe creier probabil nemuncit o zi n viata ta

Incearca sa ai cateva joburi part time in domenii de jos ca sa intelegi cata munca e acolo si de ce salariile sunt prea mici si nu au oamenii nicio vina
De toate joburile avem nevoie nu doar de astia care se mascaresc onliine

| InYourPants a răspuns (pentru Nemessys):

Aici nu inteleg de ce sunt preturile asa mari, dar atat timp cat lumea este dispusa sa plateasca, preturile nu o sa se schimbe.

Si ce sa faca, sa stea pe strazi? rolling on the floor Pana scade piata? rolling on the floor

| LoveSleep a răspuns:

Unii oameni câștiga mai mult decat altii pentru ca vor mai mult. Vor si actioneaza in direcția asta.

Ceilalti se mulțumesc cu putin.

| Nemessys explică (pentru LoveSleep):

Sau dau vina pe altceva.

| dinaprilie a răspuns:

Pentru ca ne vindem ieftin cel mai de pret bun al omului / timpul..si la pachet ce mai avem..resursele! Any more stupid questions?

| CIaudiu a răspuns:

Din cauza lipsei educatiei pe care statul de asigura sa o avem, pentru ca doar asa am putea fi usor de manipulat pentru a vota mereu aceiasi hoti.

| Nemessys explică (pentru CIaudiu):

Ai acces la internet? Ai. Aproape toti avem. De ce nu avem si interesul sa ne educam daca statul nu o face?

| CIaudiu a răspuns (pentru Nemessys):

Eu fac treaba asta, incerc sa ma auto-dezvolt prin intermediul internetului. Dar din pacate influentele sociale si educatia precara au un impact major pentru care nu se intampla asta in randul tuturor.

| Nemessys explică (pentru CIaudiu):

Continua sa faci asta si nu o sa ai nimic de pierdut pe termen lung.

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că alcoolul, fast food-ul, restaurantele, vacanțele (și altele) sunt bune, plus o casă/apartament super, mașină faină, telefoane, laptop, PC, etc... și studiile, și alea costisitoare, după care mulți se complac pe salariul minim pe economie sau salariul minim dintr-un anumit domeniu.

Alții investesc în Stockmarket, forex, imobiliar, fel și fel de afaceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare usoara, sunt cateva motive pentru care romanii se feresc sa economiseasca si sa investasca pentru venit pasiv sau in afaceri. multi nu au educatia necesara. motive sunt:
-comunism cand s-au luat bunuri personale si a fost inchis bursa de valori.
-apoi a fost schema ponzi cu Caritas unde multi romani au pierdut banii, cunosc si personal persoane
-apoi a venit criza din 2008.

-dar cel mai importan lipsa educatiei, eu personal am perioade cand 5 ore pe zi invat despre finante, mai ales in primii ani cand incepusem, acum doar cateva ore pe luna. majoritatea nu isi dau seama ca amanarea recompensei este cheia succesului. de exemplu daca o doamna ia salariul si vrea o poseta anume sa isi cumpere, nu are educatia sa amane macar cu o luna aceasta achizitie. si pentru achizitii mai mari, gen masina, casa, lumea nu are educatia sa inmulteasca banii pe parcurs ce ii strang si apoi sa ii utilizeze corect.
de exemplu daca ai strans banii sa iei o masina, putini au inventivitatea sa ii foloseasca drept avans la un crredit imobiliar, sa il inchirieze, si cu excedentul de venit (chirie-rata) sa faca un credit de masina si sa acopere acea rata, iar dupa un numar de ani cand masina se devalorizeaza masiv, ei sa ramana si cu un apartament pe deasupra, nu doar o masina veche.

| troleibuz a răspuns:

Salariu minim este foarte mic. Unii castiga mai mult pentru ca au mai multe sanse, oportunitati si noroc. Cand muncesti 10 ore pe zi o munca grea, nu iti vine sa-ti iei al doilea job sau sa citesti o carte. Te duci acasa, faci curat, mancare, te speli si a trecut ziua. In ziua de azi trebuie sa fii putin privilegiat ca sa te ridici, adica sa te sustina cineva financiar pana la o varsta mai inaintata sau sa muncesti pana pici. Putini se ridica pe munca pentru ca angajatorii sunt neseriosi. Oameni cu 30 de ani experienta in domenii grele raman cu acelasi salariu pe care sunt angajati pustani de 20 de ani, abia iesiti din scoala. Nu se poate da vina doar pe educatie, sunt multi factori aici.

| Nemessys explică (pentru troleibuz):

,,unii castiga mai mult pentru ca au mai multe sanse, oportunitati si noroc". Cu primele 2 sunt de acord, dar noroc? Serios? Poate doar 1% reprezinta noroc. Restul reprezinta munca si perseverenta.
Esti de acord cu mine cand spun ca multi copii din Romania au un acoperis, au mancare, traiesc intr-un mediu ok, au un device cu acces la internet si sansa la educatie? Bun. Atunci cum se face ca desi acesti copii au acelasi start, unii ajung mai sus si altii mai jos?

Asa cum am zis si mai sus dar sub o alta forma. : Cu totii avem cam aceleasi sanse si oportunitati. Conteaza doar daca ne folosim de ele si cum ne folosim.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

''Esti de acord cu mine cand spun ca multi copii din Romania au un acoperis, au mancare, traiesc intr-un mediu ok, au un device cu acces la internet si sansa la educatie? Bun. Atunci cum se face ca desi acesti copii au acelasi start, unii ajung mai sus si altii mai jos?''

Nu e deloc acelasi start. Daca ai un acoperis deasupra capului, dar totusi traiesti intr-o familie saraca, parintii tai nu iti vorbesc despre investitii, parintii tai cel mult se plang de situatie sau se chinuie in liniste, in acea familie sunt slabe sansele sa se discute lucruri elevate sau care sa atate mintea unui copil. Multi oameni nu stiu ca se poate trai mai bine. Traiesc izolati de lume chiar daca au acces la Internet. Si cum spuneam, cand ti-e foame, ultima ta problema e Podcast a mai postat nu stiu cine.

Nu avem aceleasi sanse si nici aceleasi oportunitati doar pentru ca avem acces la internet. Accesul la internet nu compenseaza inteligenta, mediul inconjurator si multe altele. Internetul nu tine de cald si nici de foame.

Tu esti privilegiat, ca mine. Saracia e complexa.

| Cheo0S a răspuns:

Nu cred ca le lipseste nimic, am inalnit muncitori necalificati care castigau putin, care stiau mult mai multe decat multi patroni.
Sunt 2 tipuri de persoane care castiga mai mult decat altii.
Cei care muncesc onorabil/cinstit si foarte mult timp sa ajunga acolo acolo sus.
Si cei care ii manipuleaza pe altii pentru propriile lor venituri.

| JustDeedee a răspuns:

Educația, organizarea, cinstea, egoismul...

| Nemessys explică (pentru JustDeedee):

La ce te referi mai exact cand spui educatie si organizare?

| JustDeedee a răspuns (pentru Nemessys):

Cu cât ai mai multe cunoștințe cu atât, consider eu, vei câștiga mai mult, dar dacă nu ești organizat, în sensul de a știi o limită și pe ce dai banii, totul e egal cu 0.

| Nemessys explică (pentru JustDeedee):

Permite-mi sa te contrazic.
Nu e vorba de CAT stii, ci conteaza CE stii si UNDE folosesti acele informatii. happy
Ce spui de asta?

| JustDeedee a răspuns (pentru Nemessys):

Scuză-mă că nu am fost mai explicită. Așa e! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Aia care se pling ca nu le ajung banii dar nici macar nu incearca sa isi ia un al doilea job sau sa faca ceva juma' de ora simbata, de exemplu, ca sa cistige ceva in plus. Se pling ca nu au bani, dar le e ok sa piarda 20 de ore pe saptamana ca niste euglene in fata tembelizorului. Atit lipsa de educatie, cit si de organizare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JustDeedee):

Nu neaparat. Un instalator nu trebuie sa stie cit un doctor de familie, insa poate cistiga lejer cit unul sau mai mult, daca e ORGANIZAT. Si legat de ce zici tu, aia tine deja de educatia financiara si managementul resurselor, nu de ceea ce iti intra. E fix ceea ce zic eu de multe ori, e mai important ce iti ramane/acumulezi/investesti decat ceea ce iti intra...

Răspuns utilizator avertizat
| Cracanul a răspuns:

Invet meserie pe net si faci bani online si nu poti afla raspuns la intrebare asa banala?