| ramo_1668 a întrebat:

De ce documente este nevoie pentru import si export? Rog cele mai recente informatii.

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Este important de stiut ce si unde/de unde vrei sa duci/aduci. Esentiale sunt: factura, certificat calitate, conformitate, documente de transport, (carnet TIR, CMR, Bill of lading AWB CIM - in functie de mijlocul de transport), documente de tranzit, etc. Daca imi spui exact ce doresti sa faci, import/export si marfa pe care vrei sa o importi/exporti iti voi spune exact ce iti trebuie.

| sandulache a răspuns:

Buna.
Pai depinde ce vrei sa faci si ce vrei sa exporti, daca vrei sa exporti alimente iti trebuie multe acte de transport, daca vrei sa transpori ori ce in afara de alimente, nu iti trebuie prea multe documente iti zic ca sunt camionist si stiu, eu transport alimente si am o caruta de documente cu mine de la sanitar pana la DUMNEZEU, si nici eu nu inteleg de ce, cand transportam fier nu iti trebuie pera multe, a? in plus iti trebuie un atestat profesional de transport.