| Smile4Adelin a întrebat:

De ce este folosită o factură storno avans? Care este scopul ei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Factura storno este facutura cu minus pentru scaderea unei sume aplicata gresit pe alta factura.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de factura "storno" ci de factura pro forma, aceasta se elibereaza pentru a justifica plata avansului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mersi! Uite un model de factura storno: http://program-facturi.ro/......ornata.gif

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Este o factura normala, prin care s-a stornat marfa care nu a fost livrata desi fusese facturata anterior, prin factura indicata.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mai explicit, te rugam.
Daca e storno, banii nu mai exista. Cum sa fie avans?