| TLF92 a întrebat:

De ce in ziua de azi persoanele care fac angajari te cheama la interviu si iti comunica doar ce asteptari au de la tine referitor la fisa postului si nu specifica conditiille salariale? Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva, mentionez ca nu sunt la prima abatere de genul (am mai patit), care sa fie motivul real din spatele acestui lucru?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 90% din interviuri salariul se discuta la final. Trebuie sa te evalueze si ei inainte sa iti faca oferta nu?

| TLF92 explică (pentru suntserios):

N-are nicio logica, comunici angajatului atributiile cat si renumeratia LOL, cum altii fac asa si altii nu

| TLF92 explică (pentru suntserios):

Mai inteleg ca altii sa plateasca salariu la final de luna, nu la doua saptamanii cum procedeaza altii, dar la un interviu eu stiu ca se comunica toate detaliile, doar nu il repet de 2-3 ori dreacu sa ii ia de patroni nemernici

| suntserios a răspuns (pentru TLF92):

Repet. Trebuie sa fii evaluat inainte sa ți se faca o oferta.

| TLF92 explică (pentru suntserios):

Mai ramane sa ma duc pe gratis in probe si aia...

| suntserios a răspuns (pentru TLF92):

Repet. Mergi la interviu și dacă angajatorul are nevoie de tine iti face o oferta salariala. E atat de simplu

| TLF92 explică (pentru suntserios):

Pai el mi-a dat de inteles ca are nevoie de mine, cred sa ii muncesc pe gratis cel mai probabil

| TLF92 explică (pentru suntserios):

Perfect de acord cu tine, ai dreptate, nu am citit cum trebuie, dar eu dupa ce am discutat cu asta mi-a zis ca ma suna sa vin de luni la munca, gen WTF?

| siriusblack98 a răspuns:

Nu îți bați capul cu ăștia. Caută să lucrezi cu profesioniști, nu cu amatori. Eu mi-am învățat lecția să nu mai colaborez cu firmele mici no name chiar dacă plătesc mai bine decât giganții.

| TLF92 explică (pentru siriusblack98):

M-a luat la asentiment, ca nu iti cer sa indeplinesti toate sarcinile si chestii din astea, nici macar nu a pomenit ce fel de contract imi face, zici ca eram unu de pe strada, boschetar hai bah sa te pun sa imi muncesti NU CONTEAZA CUM SI IN CE FEL

| TLF92 explică (pentru siriusblack98):

Diferenta de mentalitate a patronilor din pitesti fata de angajati in comparatie cu a celor din Bucuresti difera enorm, la fel si salariile, efectiv NU STIU CE DECIZIE SA IAU! daca ma fu te la melodie cu perioada de proba, fara vizita medicala si contract facut inainte eu zic ca imi miroase a teapa

| TLF92 explică (pentru siriusblack98):

Si am patit ceva asemenator la o fabrica de mase plastice tot asa, vin la interviu, vorbeam despre ce am de facut in prealabil si pe asta l-am intrebat bine dar cu contractul sau fisa medicala, ca nu iti fa probleme o sa ne ocupam peste 2 saptamani sa vad cum muncesti mai intai asta pe 12 laughing si i-am zis da maine sunt la dvs big grin si dus am fost

| siriusblack98 a răspuns (pentru TLF92):

Da, te înțeleg știu cât de multă bătaie de joc trebuie să înduri până îți găsești un loc de muncă serios.

| TLF92 explică (pentru siriusblack98):

Ma duc ca supervisor intr-un maxbet si o sa fiu spitalizat in maxim 2 luni atunci laughing))

| Yuoia a răspuns:

Pai, ei vor sa muncesti nu sa te plateasca degeaba.

| TLF92 explică:

Sunt decis oricum sa il iau la bani marunti daca ma suna si imi zice sa ii vin in probe, nu e normal totusi, fara vizita medicala, contract facut, fara salariu specificat, nu stiu de unde mentalitatea asta bolnava a angajatilor care cred ca pot manipula angajatii cum vor ei, prost sa muncesc in probe fara contract NU O SA O FAC

| ruddy a răspuns:

De obicei la finalul inverviului, sunt 3 varinte : ceri tu un salar care ti-ar conveni / iti ofera ei un salar standard / sau discuta abilitatiile tale apoi iti fac o oferta in 2 -3 zile.

| TLF92 explică (pentru ruddy):

La mine la finalul interviului mi s-a zis vii în probe nu tu contract de munca nimic, etc, nu sunt idiot sa înghit teapa asta