| Anomim2025 a întrebat:

De ce magazinele de cartier sau cele mici nu au POS în general?

Răspuns Câştigător
| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Pentru ca este scump pentru magazinele mici.
Orice tranzactie cu cardul este comisionata. Comisionul se ia de la comerciant. undeva in jur de 2% din suma tranzactionata. In afara de asta este un plafon minim de "neutilizare" adica, daca incasezi sub un anumit plafon, sa zicem 1000 lei/luna platesti 30-50 lei. Oricum ar fi, se ajunge la un cost pe care trebuie sa il suporte magazinasul.
Plus ca banii nu intra instant in cont. Trec aproximativ 1-2 zile, in functie de cardul cumparatorului pana cand intra banii in banca. Apoi, ca sa aiba acces la bani, comerciantul are alte costuri pentru a-i utiliza: comision pentru OP, comision retragere etc.
In momentul in care magazinul incepe sa piarda mai mult prin faptul ca nu incaseaza cu cardul decat plateste comision la banca pentru POS atunci isi pune POS.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Băncile îți dau POS la un număr mai mare de clienți pe zi, dacă nu, nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Nu neaparat asta ci faptul ca tot ce trece prin POS ajunge in contabilitate. Magazinele mici/de cartier mai aduc si marfa la negru, ca deh... e vremuri grele.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Casa de marcat este obligatorie, tot ce trece prin ea ajunge în contabilitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Da, doar ca la astea mici de multe ori ce se vinde NU trece prin ea...

| Demidol a răspuns:

Ba au. Dar le tin pe sub tejghele si spun cumparatorilor ca nu au. Prin POS banii ajung automat in contul din Banca. Dar nu si cash-ul. Iar cu cash, se invart altfel de afaceri.

| christine99 a răspuns:

Pentru ca romanii prefera sa plateasca cash si la magazinele din cartier de obicei cumperi de sume mici.