| Regedesubmunte a întrebat:

De ce oamenilor le plac pietrele prețioase?
și de ce sunt așa de scumpe?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Pietrele prețioase sunt scumpe pentru că se găsesc greu. Și nu numai că se găsesc greu, dar trebuie și lucrate foarte bine ca să iasă așa cum le vedem noi.
Nu cred că e neapărat vorba de strălucire aici, pentru că sunt multe lucruri ieftine care strălucesc, dar oamenii sunt întotdeauna mai interesați de lucrurile pe care le obțin greu. Sau lucruri pe care nu oricine le poate avea. Știi, gen când e o tipă șmecheră în școală care se lasă greu. Chiar dacă sunt multe fete disponibile în jur, parcă aia e mai interesantă, pentru că joacă,, hard to get". Sau am putea da ca exemplu ultimul telefon apărut pe piață, cea mai șmecheră mașină pe care o poți avea sau orice vrei tu să spui.
Deci cam așa stă treaba cu diamantele. Nu contează neapărat strălucirea sau culoarea. Aici e importantă valoarea. După cum au spus și ceilalți, o bijuterie scumpă în posesia ta spune foarte multe despre tine. În ziua de azi hainele pe care le porți și lucrurile pe care le deții pentru multă lume definesc cine ești.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aceste pietre da un anumit statut social

| RainmakerX a răspuns:

Oamenilor,asemenea animalelor, le plac lucrurile colorate, care sclipesc / ies in evidenta.

Asta ar fi primul motiv.
Alt motiv ar fi acela ca vor sa-si dovedeasca avutia. Inca din cele mai vechi timpuri nobilii erau cei cu pietre pretioase in timp ce taranii poate ca nu aveau nici macar hrana. *bine, asa este si in ziua de azi dar intelegi tu*

Faza e ca se folosesc de lucrurile de genul pentru a-si demonstra capacitatile financiare si pentru a se da mari.

| justanotheruser99 a răspuns:

Subscriu la ce a spus Blytzlike.

| MadalinaGabriela02 a răspuns:

Orice piatra are proprietati fizice si metafizice, daca este sa o luam asa. Pretioasa sau semipretioasa, are. Internetul este plin, daca te decizi sa cauti, dar, pe de alta parte, multi oameni le cumpara pentru frumusetea lor, intrucat sunt atrasi de jocul luminii in piatra, dar si pentru a-si dovedi statutul social. Sincera sa fiu nu am nici cea mai mica idee de ce pretul lor este atat de ridicat, dar din cauza lui au ajuns sa le poarte doar persoanele cu un buget foarte mare, astfel determinandu-se o diferenta intre oameni.

| Davan_Mal_2000 a răspuns:

Deoarece elesunt frumoase. Ele sunt pretioase petru ca se folosesc la bijuterii si la infrumusetarea multor obiecte. Ele sunt foarte greu de gasit, iar pentru a fi gasite si prelucrate trebuiesc multe reusurse!