| anonim_4396 a întrebat:

De ce se calculeaza produsul intern brut?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca sa nu te intinzi mai mult decat plapuma:
PIB = consum + investiţii + exporturi − importuri

2 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

PIB-ul fiecarei tari tine evidenta economica a acesteia... e exact ca un program de contabilitate al unei firme, doar ca la scara mult mai mare...astfel, se tine cont de sectoarele economice deficitare...si se cauta solutii pentru rezolvarea lor! toate acestea, pentru ca noi oamenii sa avem un trai cat mai decent happy

doiny
| doiny a răspuns:

Produsul intern brut reprezinta valoarea tuturor bunurilor si serviciilor finale, produse intr-o economie intr-o anumita perioada de timp. Acest indicator este folosit pentru a masura activitatea economica dintr-o tara.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Produs_intern_brut