| Mogiojojo a întrebat:

De ce statul roman ia 43% (jumatate) din salariu pentru taxe,impozite, etc? Nu e cam... foarte mult? Sa va dau un exemplu:
Romania: salariu brut:1.900 lei; salariu net:1100 lei
Franta: salariu brut:1 498,47€; salariu net:1 188€
ceea ce inseamna ca statul le ia putin peste 20%, iar noua vreo 50%.

De ce se ia atat de mult din salariile romanilor? Nu ma pricep la politica dar vreau un raspuns cat mai logic, va rog.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pentru ca pot. A fost un interviu cu un paralamentar popular(nu mai stiu exact cine) si a raspuns ceva de genul: "pentru ca putem".

| Mogiojojo explică:

De ce nu iesiti in strada din cauza asta?

| Krax256 a răspuns:

Pai din ce ai vrea sa plateasca pensii si salarii nesimtite plus autostrazi care nu se mai fac?

| Stefan123x a răspuns:

Pai ci ce bani facem catedrale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan123x):

Păi și care e problema ta dacă poporul vrea catedrale?

| Stefan123x a răspuns (pentru anonim_4396):

Care popor? Cine a fost intrebat daca vrea catedrale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan123x):

Păi au fost 50000 numai la sfințire deci suntem mulți care le vrem