| blairelovesmusic a întrebat:

De ce sunt salariile asa mici in Romania?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principal salariile sunt direct proportionale cu productivitatea muncii. Aceasta, la noi, este mai mica decat in alte tari cu salarii mai mari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Intru totul de acord, si mai trebuie sa adaug ca starea asta de fapt e datorata in principal bugetarilor. A se vedea vacanta parlamentara, programul de pe la multe institutii, anul scolar...

| Makita45 a răspuns:

Pentru ca sunt taxele prea mari. In Romania, platim 45% din salariu pe: pensie, sanatate, impozit pe venit, etc. De aceea angajatorul nu iti da 2000 lei in mana, pe contract, de oarece el trebuie sa plateasca statului 1500 de lei. Daca impozitele pe venit ar scadea, sunt comvins ca ar creste si salariile. In Romania platesti asigurare medicala cam 1000 de lei pe luna, si cand ai nevoie de medic, te dă pe ușa afara, ca trebuie sa platesti iar?‍♂️? Asta e adevarul. Taxe mari, salarii mici.

| goguPatent a răspuns (pentru Makita45):

Ete na, Olanda are taxe si de 50% si au o putere de cumparare mult mai mare.

PS. sa stii ca asigurarile de sanatate sunt ~500 lei la salariu mediu pe economie. Sa platesti 1000 lei pe luna inseamna sa ai salariu de peste 10.000 lei. Nu prea stii cifrele.