| Aldutssss31 a întrebat:

De ce sunt salariile astea mizere in Romania? Am vrut si eu sa ma angajez si am avut un soc cand am vazut ce oferte de 1500-2000 de lei sunt.Cum ar putea un om sa traiasca cu banii astia? De supravietuit da, poate, dar de trait...Numai mancarea pe luna te duce undeva la 1000 de lei de persoană asta in cazul in care ai timp sa mananci numai acasa si chestii clasice, ieftine.Mai sunt datorii, dentist(nu te duci luna de luna dar si cand te duci te scapa de multi bani), ginecolog(mai ales daca ai probleme), alte controale medicale care nu toate sunt gratuite sau daca sunt gratuite dureaza 1000 de ani pana te programează, hainele care si alea sunt scumpe, iar cele ieftine nu tin.Mai sunt produsele de igiena, sampon, gel, balsam, pasta de dinti, o crema, eventual sala..Si astea sunt chestii minore. Daca trebuie sa te intretii complet singur ce faci? Mobila,renovat la ceva timp care costa ff mult, o saltea, o tigaie, la 2-3 ani un telefon care daca vrei sa te tina macar 2 ani platesti destul...Se mai mira lumea de ce atatea fete fac videochat sau se prostitueaza sau băieti care sunt dealeri, proxeneti.Nu sustin ilegalitatile dar ce poti face daca nu ai avut noroc de parinti cu bani? Si daca înveți mult, pana ajungi sa ai un salariu decent ajungi la 30-35 de ani.Pana atunci ce faci?

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

1. 1500-2000 pentru inceput e foarte bine, doua persoane castiga 4000 lei, de obicei cand pleci de la parinti ai partener, daca nu iti gasesti, plus ca sunt nenumarate cazuri in care mai sunt si bonuri de masa in valoare de 200 lei.
2. daca mancarea pentru o singura persoana e 1000 de lei pe luna ai o problema, ori habar n-ai ce inseamna sa iti procuri mancarea singur si ai stat cu mami si tati, ori esti imbuibat si mananci ca un porc.
3. da, mananci numai acasa, nu e necesar sa mananci in oras, poti face iesiri in oras ocazional, de genul meniul zilei, nu fite cum sunt obisnuiti romanii care ulterior urla ca e scumpa viata dar isi lasa toti banii prin localuri.
4. datorii? te intinzi cat ti-e plapuma, care datorii?
5. ingrijirea medicala e gratuita pentru angajati, ca nu te programeaza instant, asta e problema ta, si gratis si cu pretentii?
6. hainele se cumpara pentru functionalitate, nu pentru statut social, gasesti haine functionale si calitative fara sa dai o caruta de bani pe ele.
7. produsele de igiena sunt ieftine.
8. daca trebuie sa te intretii singur iti dimensionezi costurile pentru venituri, nu stai singur in apartament cu 2-3 camere, stai in garsoniera sau chirie impreuna cu cineva pana esti capabil sa treci la nivelul urmator.
9. mobila din magazinele de bricolaj e ieftina, renovat, nu renovezi in fiecare an.
10. telefon la 2-3 ani e fita consumerista, nu iti permiti, nu e nevoie sa il schimbi la 2-3 ani.
11. e normal ca la 30-35 de ani sa ajungi la apogeu profesional, in orice tara e asa.
12. cine are impresia ca umbla cainii cu covrigi in coada in vest se inseala amarnic, ca ai 1500 euro pe luna si uiti sa echivalezi costurile vietii e problema ta, sunt multi care fac asa.

exemplu de calcul pentru cineva la inceput de drum cu venit 2000 lei

chirie 400-500
curent 150
incalzire 150
internet +tv + telefon 80 lei
gaz 50-100 lei
mancare 600-800 lei
cosmetice 100 lei

1780-1880 lei, cu mancarea la 800 lei, gaz 100 lei si curent la 150 lei, ceea ce pentru o persoana e cam mult, intr-o garsoniera, apartament cu 2 camere decent.
raman si de haine, nu iti cumperi haine in fiecare luna, nu e normal.
se poate si cu 2000 lei.
aceste cheltuieli sunt pe luna iar caldura se plateste doar 6 luni pe an, 900 lei se pot economisi pe timpul verii.

variante exista, te specializezi si faci ceva care aduce mai multa valoare, mai iei un serviciu part time, sau in Romania nu merge? dar in straintate merge sa te imparti intre mai multe locuri de munca.

| Aldutssss31 explică (pentru armiaso):

Nu mananc ca un porc, am 58 de kghappydar nu ai timp sa mananci mereu acasa, e imposibil sa pleci satul si sa ti fie foame doar acasa.eu nu zic ca nu se poate sa traiesti cu banii aia dar nu iti permiți nimic.Stai sa strângi leu pe leu iar cei de la conducere dorm pe teancuri de bani in loc sa le dea o flegma in ochi. daca tu iti iei cosmetice de 100 de lei, pentru fete 30 40 e numai samponul..In fine, nu stau sa mi bat capul.Natia asta nu va evolua cu gândirea asta.Hai mai bine sa traim toti cu 500 de lei pe luna ca noi nu avem nevoie de bani, de excursii, de nimic, cei care ne conduc trebuie sa dețină totul.

| anonimg a răspuns (pentru armiaso):

Ai uitat să mai adaugi chiria la o garsonieră care poate să depășească 1000 de lei?
Ai uitat și de transportul public/pesonal (după caz/nevoie).
Ai uitat că într-o familie mai există și copii.
De concediu nici nu mai vorbesc.
1500-2000 de lei pe lună se numește gunoi. Suntem conștienți că acest salariu este o mizerie. Și cine nu consideră că este așa, atunci trebuie să se bucure de un astfel de salariu.
Deci niciodată -absolut niciodată- nu trebuie să ținem partea guvernanților în ilegalitățile lor care le fac cu acte, pentru că Dumnezeu ne va judeca și pe noi de mârșăviile lor, și vom primi o aceeași pedeapsă.
Nu acela care are salariul mai mare trebuie să stabilească salariile celorlalți, și nici acela care are salariul cel mai mic. Ci acela care știe să facă o judecată corectă, care trăiește în mijlocul oamenilor de rând și cunoaște nevoile semenilor lui. Conducerea statului român nu cunoaște nevoile poporului. Dacă le-ar cunoaște, atunci ar face ceva în privința aceasta și am fi printre țările dezvoltate din UE.
Cum poți ca și guvernant român să faci aceleași prețuri la mâncare și imobile ca cele din țările dezvoltate, când salariile sunt de 4 ori mai mici?

| Depoka a răspuns (pentru armiaso):

Unde ai gasit chirie 400 lei? In Vaslui? Nu te supăra, dar nu esti la curent cu preturile chiriilor. Pui opțiunea sa stai cu cineva, sa împarți garsoniera sau apartamentul si tot te ajunge mai mult. Chirii de 400 de lei nu mai sunt de pe vremea lui Ceausescu. Unde mai pui ca toți cer in Euro... și nu, un salariu de genul nu ajunge! Deloc. Poate daca faci foamea cu zilele și duș o dată pe săpt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Chiar si cele mai ieftine chirii sunt cam de 3 ori mai mult.

| Aldutssss31 explică (pentru Depoka):

Clar...in stilul asta ajungi la 40 de kg in 2 luni

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

De inchiriat in alba Iulia
78 euro
103 euro
113 euro

adica undeva sub 450 lei, hai ca facem fite, nu trebuie sa stai in Bucuresti sau ceva oras cu pretentii

| armiaso a răspuns (pentru Depoka):

Sunt chirii la 400 lei bine mersi, Alba Iulia e aiurea pentru tine? am postat mai sus, sau tu trebuie sa stai la botul calului ca esti special?

| armiaso a răspuns (pentru anonimg):

Las-o mai moale cu ce crezi tu ca va face Dumnezeu intr-un caz sau altul ca nu stii.

iar aberatiile tale cu cine stabileste si cum se stabileste salarul intr-o economie de piata sunt demne de secolul trecut, bolsevic, unde comunistii stabileau salarii, alo, nu se mai practica de peste 30 de ani in tara la noi.

| armiaso a răspuns (pentru Aldutssss31):

E suficient (pentru fete) 100 lei cosmetice, fetele sa se descurce cu ce au sau sa se angajeze la un loc de munca mai bine platit.
nu a spus nimeni sa ne plafonam sa traim cu 500 lei pe luna, din contra ti-am dat variante, si arunci cu clisee legate de gandire si natie, variantele date nu sunt valabile, asa e? nu e bine cu un servici plin si unul cu jumate de norma, nu e bine cu rationalizat cheltuielile cu cap, nu e bine sa avem productivitate, e bine sa urlam ca din gura de sarpe ca noi avem dreptate si ceilalti sunt retrograzi ca nu ne inteleg fitele si ne ofera solutii pamantesti pentru situatia posibila in care ne-am putea afla.

nu mai comenta de gandire si mentalitate, nu ai acest drept cu atitudinea asta.
ce legatura au cei care ne conduc cu faptul ca tu nu iei mai mult de 2000 lei salar ca incepator?
cum adica sa detina totul? ce treaba ai tu cu capra vecinului? mentalitate si gandire?
hai evolueaza ca momentan nu iti faci reclama buna.

| xerxes1 a răspuns (pentru armiaso):

Inchiriezi o camera in apartament cu proprietarii care pot fi niste nesimtiti?
Asta numesti tu chirie?

| xerxes1 a răspuns (pentru armiaso):

Cauta o garsoniera sau apartament cu doua camere.
Esti rupt de realitate.

| armiaso a răspuns (pentru xerxes1):

Sunt sute si mii de cazuri de studenti care stau si au stat in chirie la proprietari in casa.
da, asta numesc chirie daca nu iti permiti, si te dai rotund, dar vad ca esti special si ai ales sa te legi de anuntul cu proprietari, si garsoniera cu 78 de euro singur nu a fost buna, ca nu te-ai putut lega de ea, tipic cand ti se ofera variante cauti nod in papura pentru ca: de ce nu? coada la pruna a fost pusa de tine.

| armiaso a răspuns (pentru xerxes1):

Nu, tu esti rupt de realitate, cand ai un venit 2000 lei nu iti permiti sa ai pretentii, sau esti de-ala cu mercedes cu motor de 5000 cmc in fata garsonierei si nu ai bani de benzina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Trebuia sa spui ca prin chirii de 400 lei (ieftine) te referi la chirii in orasele moarte unde nu e nimic de facut sau la chirii care sunt de fapt jumatati sau sferturi de chirie si care presupun locuirea cu mai multi straini.

| Depoka a răspuns (pentru armiaso):

Tind sa cred ca ai problema cu ochii de nu faci diferența dintre orele la care am postat eu comentariul si la care ai postat tu. Și un lucru, avem zeci de județe si sute de orașe, nu toți locuiesc în Alba Iulia. Sanatate multa!

| xerxes1 a răspuns (pentru armiaso):

Esti cumva religios?
Ca prea esti rupt de realitate.
Ori nu stii sa citesti ori nu intelegi ce scrie.
Mai citeste de cateva ori intrebarea.Se refera la cineva care castiga 2000 de lei pe luna.Nu se mentioneaza nimic despre studenti.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei fite de orase mari produci mai mult si stai in orase mari, alba Iulia nu e oras mort, nu o sa caut pe net chirii in alte localitati si nu o sa iti dau tie alte variante, nu are rost discutia.

| Digikey a răspuns (pentru armiaso):

Intra inapoi in pestera din care ai iesit si nu mai abera pe aici.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Cum poți ca și guvernant român să faci aceleași prețuri la mâncare și imobile ca cele din țările dezvoltate, când salariile sunt de 4 ori mai mici?"

Nu guvernul stabileste pretul produselor si serviciilor. Sunt totusi cateva cazuri in care guvernul stabileste pretul MAXIM al unui produs sau serviciu, fapt ce impiedica cresterea peste acel nivel al produsului/serviciului respectiv, ceea ce e un avantaj pentru cei cu venituri mici.

Pretul unui produs/serviciu nu este stabilit in functie de veniturile mici ale cuiva, ci de cu totul alti parametri. Si e normal sa fie asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Cred ca e destul de clar ca atunci cand am zis "orasele moarte" nu m-am referit la Alba Iulia.

Lumea poate vrea sa locuiasca in orase mari pentru ca doar acolo gasesc locurile de munca pe care le cauta sau pentru ca in orasele mari sunt foarte multe locuri de munca, nu pentru ca fite si pretentii cum tot insisti tu.

Nu mai pot eu ca nu imi cauti tu mie chestii. Fix de tine si de asa ceva aveam nevoie.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai inteles nimic din ce am scris eu, dar absolut nimic, daca n-aveai nevoie nu trebuia sa te bagi in seama, nu te-am intrebat nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Am inteles tot ce era de inteles. Si n-am nevoie sa ma intrebi tu nimic ca sa iti spun ca n-ai dreptate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Aldutssss31):

Iti gatesti pentru 3-4 zile. Mancarea nu se strica.

Si nu e vorba de gandire. E vorba de circumstante. N-ai cum sa le schimbi de azi pe maine. Nu iti convin salariile, ai optiunea sa pleci in afara sau sa te prostituezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Chirie 400 de lei? In ce sat?

Ideea e sa te intretii singur, nu sa imparti chiria cu alte persoane, aia nu e independenta ci incropeala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

"Sunt sute si mii de cazuri de studenti care stau si au stat in chirie la proprietari in casa."
Aia e GAZDA. Gazda, nu chirie.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care se leaga de detalii precum, gazda, chirie, oras mai ieftin, stat in chirie / gazda, garsoniera ieftina si asa mai departe au un deficit de intelegere, e o SOLUTIE la o problema, iar problema era venitul mic, de 2000 de lei, daca nu iti convin acei 2000 lei faci sa ai mai mult, adica, esti nevoit sa te descurci, ce o sa faci? o sa stai in vila cu 10 camere daca nu iti permiti variantele ieftine cu un venit de 2000 lei, alo, mai gandeste cineva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Da, ma leg de acest "detaliu" pentru ca gazda e ceva si chiria altceva.

Cum ar fi sa iti cauti chirie pe un site si sa gasesti o super oferta, suni la numarul ala de telefon, stabilesti intalnirea si cand ajungi la locul respectiv sa aflii ca proprietarul s-a exprimat gresit, si ca de fapt era vorba doar de gazda? Detaliile astea, cum le numesti tu, chiar conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Gasesti oferta pe net "chirie 300 de lei pe luna", pierzi juma de zi sa ajungi acolo ca sa inchiriezi si ti-o iei in bot fiindca cel care a scris anuntul a incurcat termenii intre ei, si in loc de gazda a scris chirie.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza, deloc, omul are o problema, NU are bani, are 2000 lei, trebuie sa se descurce cu ce are, doarme pe strazi sau isi permite sa faca mofturi, nu asta era subiectul?
deci, fara cuvinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Nu avem niciun deficit de intelegere.

Dar unele persoane numesc gazda "chirie", si probabil rahatul "ciocolata".

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Cred ca ne-am dat cu totii seama ca nu are bani.
Dar nu ma mai obosesc, nu ai inteles nimic din ce am scris.

| DataScience a răspuns (pentru Aldutssss31):

Incepe prin a citi "tata bogat tata sarac", o gasesti si gratis pe web daca scrii ".pdf". O sa vezi ce spune tatal bogat despre muncitori intrebat de ce nu incearca muncitorii sa isi schimbe situatia: ''fiindca le place comfortul unui salariu sigur, fiindca chiar daca le-as da mai multi bani la salariu tot ar gasi metode sa risipeasca banii si niciodata sa nu puna banii sa munceasca pentru ei'' sau ceva de genul. Efectiv se plang de taxele de la stat si ca sunt salarii prea mici, dar nu incearca sa faca ceva pentru ei, in situatia asta te aflii tu acum, cauta sa lucrezi si pentru tine cat timp lucrezi pentru altcineva ca sa nu fii nevoita sa lucrezi toata viata pentru altcineva, nu sa te plangi ca de ce lucrezi pentru altcineva. Pe scurt: "zbate-te, fa-i, nu te plange''

| DataScience a răspuns (pentru DataScience):

In afara de asta, daca nu ar fi saraci nu ai putea nici tu sa devii ''om cu bani'', toti ar fi saraci. Asa ca zi ''mersi frumos Doamne'' ca exista salariile astea. Cei saraci normal ca o sa prefere ca toti sa aiba acelasi salariu, iar cei bogati logic sa o sa prefere ce am zis eu, asa ca daca vrei cu adevarat bani inca o data trebuie sa zici multumesc frumos ca poti sa devii sef si sa dai salarii mizere de genul, capitalism is love.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

643 pe lei pe luna dau ti am zis ce mananc sala de 2 ori pe saptamana doar brate antrenez si abdomen atat, daca as fi la dieta dau sub 643 lei, stiu Bodybuilder de face sala intens 1100 da pe mancare dar include si suplimente nu doar mancare, si ala tot in surplus mananca tu nu ai cum sa dai 1000 pe dieta niciodată dadeai 1000 pe dieta o persoana dar 2 mese in oras doar acasa nici 600 nu dai ca dau 643 lei fac sala si mananc 2500 kcal mult mai mult decat un om normal de mananca 2000 kcal, si ziceai ca un om da 1500 la mentinere si 2000 surplus niciodată stiu culturist de da 1100 mancat doar acasa sala intens rau, si mananca 3000 + calorii, 1500 la mentinere daca mananc un om normal 2 mese in oras + suc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Din 2000 lei iti ajunge de haine de la mall si adidasi etc le tii 6 7 8 ani 10 3 tricouri 3 adidasi 3 geci etc merge si arata foarte bine fara gauri daca stii care sa le alegi

78 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se presupune ca nu traiesti singur in casa, iar doua salarii este deja dublu, deci sanse ca luna asta unul sa-si faca dintii, celalalt face altceva luna viitoare si tot asa.

| sierra1 a răspuns:

Salariile sunt in funcție de pregătire - ce știi și cum știi să faci. Cerere/ofertă, aia e!

sunt salarii și nu puține, in RO, de 2-3-4 mii de euro, lejer

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numai mancarea pe luna te duce undeva la 1000 de lei de persoană.
Asta ți se pare ție. Te duce dacă ai bani de risipit. Dacă consumi rațional, cu mâncare gătită acasă, nu te costă atât.
hainele care si alea sunt scumpe. Se găsesc haine pentru toate buzunarele.
Daca trebuie sa te intretii complet singur ce faci?
Te adaptezi la bugetul pe care îl ai, așa fac milioane.
Pana atunci ce faci?
Înveți să trăiești corect și cinstit. Lipsa banilor nu este o scuză pentru a comite ilegalități.
Salariile sunt mici pentru că productivitatea este mică și fiindcă economia merge prost.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Astea sunt salariile, ca sa aiba de unde da jegurilor de parlamentari si celor din administratie. In alta ordine de idei, ia zi-mi ce maninci tu ca om singur, acasa, de 1000 RON? Nu de alta, dar eu in suma asta hranesc trei guri si nu facem foamea, includ in fiecare zi si fructe/salate.

| Aldutssss31 explică (pentru GabiDumitrescu):

3 guri cu 1000 de lei? ma faci sa rad.mancarea mea pe o luna costa 1000 de lei in conditiile in care sunt la dieta, deci mănânc cu 500 de calorii mai puțin, si nu ti imagina ca mănânc numai specialitati.Meniul meu conține legume,fructe,cereale,carne de pui, porc, ton, o data pe saptamana somon, cereale.pentru menținere o persoana cheltuie cam 1500 de lei iar pentru definire poate depasii 2000.In afara de mancare mai sunt si alte cheltuieli..deci oricum ai da o, cu 2000 de lei pe luna, abia iti ajunge de mancare si datorii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aldutssss31):

Si tu ma faci sa rid. Cu 10 RON iau piept de pui cit sa manince 2 mari si unul mic la o masa de prinz bine-mersi. Varza e sub 2 lei kilul, faci de 20 RON salata cit sa va tavaliti. Mere, portocale, banane. Uneori conserve de ton pentru o salata. Somonul e bataie de joc, mai degraba iau suplimente cu Omega 3-6-9-99.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Vai de tine ia pune mana si calculeaza aici 150g piept de pui pe zi, 200g orez, lapte 250 ml, cascaval 100g, fulgi ovaz 100g, morcovi, si paine 2400 2500 kcal între mananc eu iar un adult normal are mentirerea 2000 kcal barbat, si ghici cat dau 643 lei pe luna o persoana, ai probleme daca tu cu dieta dai 1000 lei o persoana si femeie, eu mananf 2400 2500 kcal din suma aia nici daca mai adaug inca 150 g de piept de pui sa fie 300 total nu ajung la 1000 fix si asta in 2023 tu ziceai in 2021. Deci cine mananca cu cap? Tu sau eu? Mananc si mai multe calorii si mai multa proteina decat un om normal si culmea am 2000 lei salariu fara chirie uite ca imi permit sa mananc piept de pui zilnic care nu e mancare ieftina si cascaval la fel, mănânc aceeasi mancare zilnic doar acasa, nu vezi ca toata lumea zice ca ai o problema ca dai asa mult pe mancare ma așteptam sa mananci 5000 kcal 6000, si sa ai 170 kg si fac si sala am bicepsul 41 cm din 650 lei mananc de rup 2500 kcal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Si ce am zis eu mancarea de o mananc eu ti am enumerat mai jos din 643 lei mananc si mai multe calorii decat un om normal care se mentine la 2000 kcal mananc 2400 2500 si fac si sala am 41 cm in biceps, masa musculara o pui cu calorii si proteina, daca tu dai 1000 lei cu dieta si 1500 mentinere ai probleme grave tu ziceai ca ai 58 kg atunci acu 2 ani in viata ta nu mananci tu 2500 kcal ca mine mai ales la 58 kg cand un barbat normal 70 75 kg are mentinere 2000, tu in 1000 lei inclusi sucuri dulciuri apa la sticla chipsuri poate si hârtie cosmetice nu ai ce sa mananci tu ca femeie de 1000 lei singura si mai ales pentru dieta nici mentinere poate daca mananci in oras zilnic o masa dar daca mananci doar acs nu, ti am demonstrat ce mananc eu de 643 lei si mai multa proteina si calorii decat un om normal mananc de rup. Astept un raspuns cand intri ca ceva era in neregula

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Si ce am zis eu mancarea de o mananc eu ti am enumerat mai jos din 643 lei mananc si mai multe calorii decat un om normal care se mentine la 2000 kcal mananc 2400 2500 si fac si sala am 41 cm in biceps, masa musculara o pui cu calorii si proteina, daca tu dai 1000 lei cu dieta si 1500 mentinere ai probleme grave tu ziceai ca ai 58 kg atunci acu 2 ani in viata ta nu mananci tu 2500 kcal ca mine mai ales la 58 kg cand un barbat normal 70 75 kg are mentinere 2000, tu in 1000 lei inclusi sucuri dulciuri apa la sticla chipsuri poate si hârtie cosmetice nu ai ce sa mananci tu ca femeie de 1000 lei singura si mai ales pentru dieta nici mentinere poate daca mananci in oras zilnic o masa dar daca mananci doar acs nu, ti am demonstrat ce mananc eu de 643 lei si mai multa proteina si calorii decat un om normal mananc de rup. Astept un raspuns cand intri ca ceva era in neregula. Scuza-ma daca te ai simtit jignita in mesaje sau ceva nu te am jignit dar mi se pare ciudat ce ai spus uita te ca te contrazice toata lumea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Daca dadeai 1000 o persoana mancai in oras + suc etc nu doar mancare sigur, si mai ales la dieta si cica la mentinerea dadeai 1500 pai la tine 500 kcal in + inseamna 500 lei? Pai puiu meu vezi ca orezu 200g pe zi e 700 kcal intr-un foc ca idee si ca sa mananci 200g pe zi orez dai 50 60 lei pe luna deci niciun caz 500 lei ca sa zici ca fiecare 500 kcal in + inseamna 500 lei de la 1000 mai dadeai maxim daca 100 lei, e in neregula ceva ti am explicat niște chestii te rog citeste aici mesajele mele toate astea de le am dat recent si discutam da mi un răspuns nu ti am zis alea sa te critic sau sa ma iau de tine esti femeia te respect deci fără suparare ce am zis eu aici da? Chiar daca am zis eu ai probleme etc m-am referit ca e ciudat ce ziceai tu nu gen jignire

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Si pieptu de pui e 33 lei caserola 1 kg si cascavalu 35 36 lei 700 g ti am zis cantitățile de le mananc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Sa imi mananci cariciu

| anonimg a răspuns:

Din cauza sărăciei se produc ilegalități. Și fiecare membru al conducerii statului va fi judecat pentru fiecare ilegalitate produsă de orice om din popor.
Dacă este scris: "Mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea unui ac, decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!" (Marcu.10:25), tot așa se poate spune și despre guvernanții popoarelor -că este mai lesne să treacă o cămilă prin urechea unui ac decât să intre vreunul din aceștia în Împărăția lui Dumnezeu.
Conducerea guvernelor ar trebui să aibă cele mai mici salarii, cele mai mici venituri. Dacă nu așa atunci este 1000% corupție, înșelătorie, lăcomie și altele de felul acesta.

| Catrice a răspuns:

Asta e frate, asta e salarul minim, singur te descurci. Dacă nu îți convine, există opțiunea de a a pleca.

| Frank51 a răspuns:

Oamenii sunt slab pregatiti, nimeni nu da bani degeaba. Salariile mici sunt de regula in fabrici, unde se angajeaza zilnic zeci de persoane(si demisioneaza zilnic zeci de persoane), adica acolo unde esti foarte usor de inlocuit. Daca stii sa faci ceva, sau pur si simplu esti foarte perseverent si inveti mult, poti sa ai un salariu de 2500-3000 de lei net, problema este ca daca te razgandesti si pe urma vrei sa faci altceva, salariul porneste iar de jos.

Asta e avantajul unei facultati, unui master, unui doctorat, unui intership, ai deja pregatirea de baza in cam orice domeniu, si esti angajat cu salariul mediu direct.

| OldSoul a răspuns:

Citeam undeva... (Nu zic ca e adevarat sau ca nu e adevarat, dar e oarecum interesant)
Ca astia de la conducere nu vor ca noi sa avem salarii mari si de astea, vor sa ducem un trai asa, la limita existentei, ca atunci, cand vin voturile, o dat ala 4 ani, sa ne vindem pentru 200-300 de lei, pentru niste promisiuni cu salarii/pensii marite cu 10% si asa mai departe. Ceva de genul laughing
Ca daca am avea salarii ca in afara, nu ar mai pune nimeni botul la vrajeala lor.

| Sn4k3 a răspuns:

Te descurci cu 2000 de lei daca iti faci un plan si nu dramatizezi. Nu traiesti ca ultimul om, dar nici ca in paradis. Daca voiai asta, nu ajungeai sa lucrezi pe salariu minim.

| Nemessys a răspuns:

Ok ok ok... dar intrebarea mea pentru tine este... stii sa faci ceva?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e o tara moarta in care nu mai merge absolut nimic.
Leul romanesc scade in fata dolarului american si in fata euro din cauza inflatiei. Inflatia vine din cauza ca tara nu produce nimic pentru ca sa distrus totul iar guvernul fura atat banii din visterie cat si cei din buget pentru ca resursele tarii sunt deja vandute pentru ca nu mai au de unde fura.

Coruptia vine ca urmare a saraciei, acolo unde saracia e mare vine si pofta de a avea tot mai mult iar si iar si iar la nesfarsit adica coruptie.
Guvernul fiind corupt 100% si toate instituriile statului la fel au dus tara in criza, aceasta criza a inceput in 2008 iar coronavirus a accentuat criza si mai mult.

Pana si banii din fonduriile uninii europene sunt furati iar Romania primeste de la Parlamentul European amenzi uriase pe an care trebuiesc platite astfel criza si saracia creste tot mai mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu mai e de trait. Viata aici te descurajeaza complet astfel incat nu mai poti sa faci nimic pentru ca nu ai ce sa faci aici.

Europa e moarta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Problema e ca oamenii accepta salariile astea si de asta nu cresc. Dar nu ii blamez, probabil sunt oameni disperati care au si copii de intretinut, asa cum reusesc

| TFL007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Unde vezi tu ca oamenii accepta astfel de mizerii, ma refer la tineri, arata-mi si mie cand e criza mare de angajati in Romania?

| Furnicuta000 a răspuns:

In alte tari si un gunoier are salariu din care isi poate permite lejer strictul necesar. Ideea e ca in Romania in general daca nu ai studii, pile, noroc sau nu esti foarte destept, trebuie sa muncesti pe un salariu foarte mic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cerere si oferta.
Se ofera salarii mici pentru munci brute, unde angajatii sunt usor inlocuibili.
Vrei salariu mare, inveti o meserie.

| xerxes1 a răspuns:

Este din cauza raportului dintre cerere si oferta.
Stiu firme care ofera 5000 de lei pe un post de tamplar sau pentru vopsitor.Se cere doar competenta in domeniu, nici macar experienta.
Cauta de 3 luni si nu a gasit decat ciurucuri. Unul a intrebat in prima zi cand este concediul, si daca poate sa stea acada cateva zile spre sfarsitul saptamanii ca are ceva treaba acasa.

| StrongHeart a răspuns:

Sacrificii.Asta e solutia, faci sacrificii sa duci o viata macar decenta.
Si eu am avut atitudinea asta la inceput, dar dupa ce am schimbat cateva joburi ca pe sosete si am dat si de angajatori nesimtiti si de oameni fara caracter, m-am obisnuit cu gandul ca viata e grea si trebuie sa muncesc, nu am alta solutie.Sa ma plang in niciun caz nu mai e in portofoliu ca timpul se scurge.
Am zile in care mananc o felie de ceva pe paine dimineata, un fruct dupa masa, daca il mananc si pe ala si o salata seara si asta e am zis noapte buna, micule Paris.
Mancarea 1000 lei e exagerat, adica daca mananci la restaurante sau mereu comandat, da, te duce mult, dar la multe joburi ai tichete de 15 lei/zi lucrata, deci aproximativ 300 lei pe luna, nu zic ca iti ajung astia, dar mai pui maxim 400 si te descurci,mai papi si orez cu ciuperci sau mazare, nu friptura in fiecare seara, daca sunt bani si vrei friptana, ia-ti friptana, dar sunt zile in care esti la fel de bine si cu niste paste facute rapid, dimineata 2 oua, o rosie, un castravete si te-ai dus ca pleaca tramvaiu;.
Renuntam frumos la vicii, ca normal ca se duc banii daca dai 400-500 leuti pe tutun lunar si alti 400-500 pe berici.
Daca n-ai unde sta,sunt angajatori care iti ofera si chirie, deci nu poti sa zici ca nu te descurci, chestia e sa vrei sa muncesti.
Telefonu se ia si in rate si nu-l schimbi de fiecare data cand apare ceva nou, iti iei un telefon sa-ti faci treaba cu el.
La masina, la fel, iti iei o rabla la 2500-3000 euro pana strangi tu bani pentru c classu' sau a7-le dupa care ravnesti.
Unii isi iau 2 si chiar 3 joburi to make ends meet cum zice englezu', mai baga si 2 ore de glovo daca le permite timpul' si scoate un minim 4000 si un maxim 15000-20000, la capatul de sus, in It sau domeniu medical.
Nu ai ce sa faci decat sa muncesti, orice iti doresti in viata, trebuie sa muncesti.Asa ziceam si eu ca munca e sclavie si mai bine imi iau chitara si cant in piata, dar cand vine fomica la burtica sa vezi cum apeleaza singur telefonul' ca nebunu' dupa anunturi de joburi.
Ce controale medicale? Daca nu ai cancer, diabet sau sida, esti in regula, revenind la ideea cu viciile, daca stam pe 2 pachete la zi si o sticla de votka pe saptamana si mai bagam si cola cu pizza de **** congelata de la mega,mai bine ne tinem banii pentru. un cosciug ca ar fi o decizie mai inteleapta.
NU te opreste nimeni sa faci videochat sau sa vinzi heroina,daca tu iti asumi riscu asta,fa-o,la prima e legal, dar toate rudele o sa zica ca esti curva sau in cazul in care esti mascul, prin actul asta renunti la a te mai numi barbat si in cazul doi, mori cu respectu de baiat de cartier prin puscarie unde daca nu esti tare, ti-o iei si te gandesti ca erai mai castigat daca faceai videochat, ca nu esti tu Steven Seagal sa te bati cu alti 3ceafa lata cu care pici pe camera,le dai si pranzu',daca esti slab csf,daca nu are omu femeia acolo si esti mai slabut de fel, te face pe tine femeia lui, te pune sa-i speli ciorapii, chilotii, partea buna e ca te apara de alti ceafa lata de prin puscarie, daca esti o nevasta buna si stii ce inseamna fidelitate.
Pana la 35 de ani se presupune ca ai viata asigurata, adica ti-ai dat seama ce vrei de la ea, ai un job bun sau un venit constant, o meserie la care te pricepi si esti pe picioarele tale, daca pana la 35-40 nu ai facut nimic, sansele-s ca o s-o freci si restul 35 care ti-au ramas pana crapi.
Deci ori muncesti,ori te calugaresti,dar si acolo e greu,trebuie sa te scoli noapte sa te rogi si muncesti si acolo la greu, dar macar ai liniste, ceea ce la oras mai greu.
Ar mai fi varianta sa fii vreun geniu si sa te faci remarcat, sa scrii o carte ceva sau inventezi ceva, daca esti tare pe programare poate o aplicatie la care nu s-a gandit nimeni sau cine stie poate esti talentat la pictat, vinzi un tablou cu 20 milioane de euro si te tirezi in Spania si la plaja in iahtul tau cu 20 de gagici in fiecare zi is fumand tarbucuri scumpe,gata cu viceroiu'la bucata, poti sa te bucuri de viata.
Dar sa revenim la realitate, problema nu e ca nu sunt bani, problema e, ce stii sa faci, ce esti dispus sa faci sa ii obtii si cum ii cheltui.
Daca esti chibzuit poti sa investesti banii si sa culegi roadele muncii tale mai tarziu in viata.

| romeo78 a răspuns:

Salariul minim pe economie a fost dictat de Uniunea Europeană pentru a putea să aibă forță de muncă ieftină la ei în țară.
Dacă România, după 2007 ar fi ajuns până în prezent, la un salariu minim pe economie de cel puțin 1500, cine ar mai fi plecat la cules de sparanghel, la agricultura din occident, batante?
E o politică a Uniunii Europene! Nu câștigați la voi suficient de mult, veniți la noi la muncă!
Încă, cu cheltuielile ai fost indulgentă. Există și cheltuieli neprevăzute.
Oricum, am observat multe comentarii al unor persoane care probabil sunt paraleli cu realitatea românească.
Referitor la meseriile pe care fetele sunt obligate, ai dreptate. Nu sunt de condamnat.

| Iote a răspuns:

"Am vrut si eu sa ma angajez..."
Nici un pic de experienta. Cat ai fi vrut sa iei?
Stii tu cati pensionari care au muncit cate 40 de ani traiesc cu mai putin? Si acel mai putin este pensia medie! Cu exact aceleasi nevoi si cheltuieli ca si tine. Ba, ei mai "beau" si cate un pumn de medicamente zilnic si care costa mai mult decat mancarea.
Nu, nu ajungi la 35 de ani daca vrei sa inveti. Stiu multe persoane care au terminat si doctoratul mult inainte de 30 de ani. Pentru ca asa e scoala de azi: faci 2 ani de scoala si zici ca ai facut o facultate.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu cu doua salarii de 1500 si 2100 de lei, am alta "afacere" pe langa, dar la care trebuie sa muncesti.

| Alverto a răspuns:

De ce? De ce? Pentru că tu in loc să investești în tine și în ed ta financiara alegi sa dai vina ba pe guvern, ba pe PSD ba pe PNL ba pe mătușa ba pe pisica. doar tu ești de vină, in România sunt și alte salarii (de 6000-8000 de lei) dar acestea sunt pentru persoanele care s au autoeducat, nu stau toată ziua pe Netflix și manele tati

| SingleForOne a răspuns:

Trăiești cum poți, înghiți toate prostiile spuse de alții, și cam tot ce spun superiorii, nu cumva să superi pe cineva, pentru că atâta loc de muncă ai avut... În timp ce alții mai sus învârt mii și milioane de euro sau dolari în diferite locuri, și aproape nu le iese nimic.

Dacă unul dintre noi, mai deschis la minte, nu va schimba aceste lucruri, atunci nimeni nu o va face, și lucrurile n-au decât să se înrăutățească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti platita exact atat cat meriti. Nu poti sa-ti faci toate mofturile de acei bani sau nu sa-ti permiti cat ti-ai dori din cele necesare? Nasol, dar nu e treaba nimanui sa te plateasca exact atat cat ai nevoie.

Intelege ca e nicio nedreptate in a nu putea sa traiesti asa cum iti doresti, pentru ca nu scrie nicaieri ca viata trebuie sa fie simpla, comoda, fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acu vreo +5 ani luai salariul minim era jumate fata de cel de acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele alea din Romania care au 8000 de lei salariu nu mai au tinerete.
Noi avem tinerete si nu avem salarii adevarate.

Chiar nu exista o cale sa castigi bani inainte sa iti pierzi tineretea? Pentru ca 8000 de lei la 40 de ani nu m-ar incalzi cu nimic, degebea daca nu i-am avut cand mi-au trebuit.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când ești foarte tânăr, te mai ajuta părinții și nici nu ai nevoie de atât de multe fiindcă ai tinerețea de partea ta, la 35 - 40 ai nevoie de mai multe cosmetice tocmai ca să te poți menține sa arăți bine în continuare, ai nevoie de haine mai de calitate tocmai ca nu mai ai 20 și nu ți permiți sa porți orice, în plus ai nevoie de mai multa relaxare, ai mai multe tabieturi și toate astea costa. Și sa ști ca viata e frumoasa la orice vârstă, împortant e sa fim sănătoși. Din experienta mea am învățat ca oricât de mulți bani ai cheltui la fel de mult. Când ai mult cheltui mult când ai puțin cheltui mai puțin dar întradevar 1500 - 2000 e cam puțin, poate te ajuta la 20 de ani dacă stai cu părinții și nu te întreții singur altfel probabil te poți descurca dar cu multe sacrificii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emma30555):

Te poti mentine si cu alimentatie decenta, optimism, hidratare. Pe majoritatea ii face praf si uriti/urite stresul, nu altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiti cat de scumpe sunt cosmeticele de calitate? Ce sa faca o femeie de 20-25 de ani cu un salariu de cacao, care are nevoie de cosmetice sa isi puna in valoare frumusetea, tineretea, trasaturile? Ce sa faca? Sa astepte pana la 40 de ani ca sa aiba cateva sute de lei in plus la salariu? Si ce sa isi mai puna in valoare, ridurile si cearcanele?

Abia astept sa ma car din romanica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculeaza aici 150g piept de pui pe zi, 200g orez, lapte 250 ml, cascaval 100g, fulgi ovaz 100g, morcovi, si paine 2400 2500 kcal între mananc eu iar un adult normal are mentirerea 2000 kcal barbat, si ghici cat dau 643 lei pe luna o persoana, ai probleme daca tu cu dieta dai 1000 lei o persoana si femeie, eu mananf 2400 2500 kcal din suma aia nici daca mai adaug inca 150 g de piept de pui sa fie 300 total nu ajung la 1000 fix si asta in 2023 tu ziceai in 2021. Mananc si mai multe calorii si mai multa proteina decat un om normal si culmea am 2000 lei salariu fara chirie uite ca imi permit sa mananc piept de pui zilnic care nu e mancare ieftina si cascaval la fel, mănânc aceeasi mancare zilnic doar acasa, nu vezi ca toata lumea zice ca ai o problema ca dai asa mult pe mancare ma așteptam sa mananci 5000 kcal 6000, si sa ai 170 kg si fac si sala am bicepsul 41 cm din 650 lei mananc de rup 2500 kcal. Tu daca dadeai 1000 la dieta mancat si in oras cateva zile pe luna + includeai sucuri ceva oricum nu mancai doar alimentele spuse mancai si altele eu le mananc pe alea de le am enumerat dau 643 lei pe luna 2400 2500 kcal si un adult normal mananca 2000 kcal pe zi barbat si femeia mai puțin nu ai cum tu sa dai asa mult mai ales la 58 kg mancai si in oras cand dadeai 1000 + sucuri etc, pai eu mananc mai multa proteina si calorii decat un om normal. Cam toti din comentarii li se pare ciudat cat dai tu deci ceva nu se leaga

| TFL007 a răspuns:

Daca ai studii superioare dupa 1 an 2 te poti ridica pe un salariu decent, in Romania si cu studii superioare o sa traiesti de inceput pe un salariu mizer

| NoisyLight a răspuns:

Cat timp românul preferă să protesteze doar pe Facebook, nu se va schimba ceva în bine în țara asta.