| pumpkinky a întrebat:

De ce un patron ar pune in carca angajatilor achitarea unei amenzi luate de el (ca firma) de la anaf din cauza ca angajatii au avut bani in plus in buzunar peste incasari? Adica e normal asa ceva?
Exista vreo lege in acest sens?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira ca a fost amendata firma, in cazul expus trebuiau amendati salariatii care nu au declarat banii la intrarea la lucru. Asa fiind este normal sa fie amendati sau sa suporte amenda cei vinovati si nu firma.

| anonimg a răspuns:

Firma(patronul) trebuie sa plateasca amenda.
Angajatul trebuie sa declare banii pe are ii are pe un caiet, atunci cand intra la lucru. Daca patronul nu a pus un astfel de caiet, atunci el este de vina. Daca a pus, atunci angajatul este de vina. Dar nu angajatul plateste amenda, ci patronul. Angajatul va fi sanctionat doar daca in contract este specificat ca trebuie sa-si declare banii la intrarea in unitate.
Daca-ti face oprire pe salariu in mod ilicit, va trebui sa te judeci cu patronul.
Pana atunci, cerceteaza contractul.

| pumpkinky explică (pentru anonimg):

Nu avem niciun ban cand intram la lucru de la patron
Ne pune pe noi sa ne aducem de acasa sa avem de rest la clienti... Cum e in cazu asta?

| anonimg a răspuns (pentru pumpkinky):

În cazul acesta patronul este de vină. Problema este dacă va recunoaște el adevărul sau nu. În orice caz, angajatul nu trebuie să plătească amenda sub nici o formă.

| cfrtobias a răspuns:

Trebuia sa anunti tu anaf sau itp cred ca iti da bani mai multi laughing si dupa sa iti dai demisia sau asa ceva