| LanguageMaster a întrebat:

De ce unii patroni vând acțiuni din firma lor?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să facă rost de ca$h.

| Andreeush a răspuns:

Pentru bani.

| Bizon95 a răspuns:

Pentru bani in mana
daca nu vand mai mult de 49% in continuare isi controleaza in continuare firma
insa dupa aia vor trebui sa plateasca dividente celor care au actiuni

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Posibil se îndreaptă spre faliment.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Sunt mai multe motive.
Pot sa foloseasca emiterea de noi actiuni pentru finantarea afaceri sau pot sa faca chiar un exit din afacere.
Ca sa iti dezvolti afacerea te imprumuti de la banca sau emiti actiuni noi si le vinzi celor interesati.
Am citit undeva ca 80% din firmele din SUA se fianteaza asa.NU PLATESC DOBANDA PRACTIC.
De aia SUA este o tara mai eficienta ca UE.

| mayaxhh a răspuns:

Poate au nevoie de bani