| jobless a întrebat:

De o luna incoace am aplicat la sute de joburi de pe ejobs si bestjobs, si la singurele oferte bune pe care le-am primit, am fost respins.

Am incercat prima data la Operator sondaje opinie, dar cand am aflat ca era bataie de joc, gen sa chestionam oameni in apartamentele lor 45 de minute pentru 10 lei chestionarul si sa ne ducem din usa-n usa la toti dubiosii, si am plecat.
Am incercat la Call Center, dar nu am reusit sa rezist acolo pentru ca nu am putere de convingere sa le spun unor pensionari sa se aboneze la nu stiu ce bisnite de concursuri.
Am incercat apoi la distribuitor de carti...dar la fel, tot nu puteam sa conving anumite firme sa cumpere niste carti proaste.
Am primit o gramada de telefoane in schimb de la agentii de imobiliare si cand am aflat ca si acolo iti trebuie putere de convingere si ca piata de imobiliare sta rau, am refuzat.
Am incercat la Mega-Imageul si Carrefourul sa ma angajez ca lucrator comercial de langa mine si nu m-au sunat.
Am incercat la WWF, o organizatie ecologica si desi m-am descurcat bine la interviu, am fost respins pentru ca am avut un contracandidat mai comunicativ.
Am incercat sa ma angajez la Gameloft si la EA si am fost respins, desi sunt gamer.
Am incercat sa ma angajez la o shaormerie, si nu mi-au dat nici acum telefon.
Am depus cv-uri peste tot prin Centrul Vechi, pe la magazine de haina, chiar si la sex-shop.......nimeni!
McDonalds-ul si KFC incerc sa le evit pentru ca in primul rand nu ma descurc, nu sunt rapid, nu ma descurc deloc cu cozile de clienti si apoi, nu prea imi plac joburile ce tin de alimente.....inchipuiti-va cum sa munciti acolo cu stomacul grohaind cand vezi peste tot mancare.
Ca ospatat si spalator de vase, la fel, stau rau si acolo...
Am incercat sa ma angajez ca vanzator la brutarie si nu-mi raspund.
Am aplicat la o gramada de joburi de operatori pe PC de pe ejobs si nimic...
Unde sa mai incerc? La buticuri nu pot ca sunt familii.
Am fost respins chiar si la asociatii de voluntariat din cadrul facultatii.
Mentionez ca am absolvit un liceu de stiinte sociale si sunt in an terminal la facultatea de istorie de la UB, deci nu le am deloc cu matematica. Nu sunt genul comunicativ. Am doar memorie buna si atat.

Si am nevoie urgenta de bani!

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Muti angajatori sunt interesati si de experienta ta in domeniu si probabil de asta ai fost respins. Cauta in continuare, pana la urma vei gasi ceva, cum incepe primavara vor fi ceva mai multe locuri de munca. Incearca sa eviti locurile de munca in care nu te potrivesti, cele in care este nevoie de o buna comunicare.

| jobless explică (pentru Dismally):

Problema e ca tot am sanse mici si atunci ca o sa fie bataie mare. De aia am si incercat sa-mi caut job inca din ianuarie.

| Dismally a răspuns (pentru jobless):

Sanse ai, trebuie doar sa ii convingi ca esti dispus sa lucrezi pe acel post. Unii o sa te vada ca "overqualified" la ce posturi spui tu ca ai incercat.