| Girly97 a întrebat:

De unde are AJFOM datele mele? Nu am fost niciodată acolo și totuși am primit un plic pe numele meu cu faptul că mă pot ajuta să îmi găsesc un loc de muncă.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la scoala unde ai facut cursurile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe surse.

| Wr3nch a răspuns:

Datele tale pot sa fie accesate de institutii fara permisiuni. Si fiscul poate sa verifice daca primesti bani fara sa lucrezi.

| Iote a răspuns:

Nu ai fost la ei (AJOFM). Dar presupun ca ai luat somaj. De acolo le au. E datoria lor sa ofere locuri de munca.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

AJOFM are acces la informatia daca esti angajat sau nu. De fapt pe aceasta informatie se bazeaza obiectul activitatii lor. Sa se ocupe de oameni sa fie in campul muncii. Informatia asta o au de la angajatorul tau, daca esti angajat, angajator care raporteaza lunar daca ai lucrat la el sau nu. Revisal se numeste aplicatia. Nu e nici un serviciu secret care spioneaza daca ai plecat dimineata la munca si daca te-ai intors.
Inclusiv bancile pot afla, cu acordul tau, ce venituri ai, deci daca lucrezi. Instant, din datele ANAF-ului.