| gomen a întrebat:

Deci..nu stiu la ce profil de liceu sa merg pentru ca eu vreau sa merg in străinătate când voi fi mai mare, cred ca acolo se fac altfel banii decat in Romania.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Liceul nu conteaza aproape deloc. Conteaza ce facultate faci dupa ce termini liceul (liceul si materiile studiate in liceu pot sa te ajute in facultate, dar mai mult de atat liceul nu te ajuta cu absolut nimic). Fa o facultate care sa te pregateasca pentru un job de viitor si care sa aiba cerere pe piata de munca de dincolo si cu putin noroc si multa munca o sa poti sa-ti faci meseria in strainatate. Daca vrei sa mergi ca si muncitor necalificat nu te mai obosi sa faci scoala deloc, mergi de pe acum daca te multumesti cu 2-3000 de euro pe luna, ia totusi in calcul ca preturile pentru intretinere, chirie si altele sunt altele acolo. Asa ca 2000 sunt cam nevoie de baza.

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ramaneti in Romania! Vor veni vremuri grele si nimeni nu vor fi in siguranta nicaieri!

| Stell99 a răspuns:

Se fac mai mult bani.
Salariul minim in Germania este de 2000 de euro adica de 8 ori salariul minim din Romania.
Sistemul de invatamant din Romania este foarte foarte prost.
Tu trebuie sa inveti cat mai mult singura acasa si sa te specializezi pe un anumit domeniu.
In functie de cunostintele acumulate acasa in cei 4 ani vei da la o facultate pe un anumit domeniu si dupa te vei duce in strainatate.

| Alex2904 a răspuns:

Sistemul de invatamant din Romania e ok, daca vrei sa inveti, inveti. In Romania ai multe oportunitati, se pot face multe daca iti doresti. Unii folosesc ca scuza faptul ca s-au nascut in Romania si pleaca in strainatate, dupa se plang ca in Romania nu merge nimic cand de fapt Romania este o tara frumoasa in care poti sa-ti gasesti de lucru daca vrei.

| demifcm77 a răspuns:

Recomand un profil care are intensiv engleza(sau ce doresti) sau bilingv. In rest depinde de ce vrei sa lucrezi in strainatate.

| maria425643 a răspuns:

Si in Romania poti face bani destui, sunt destule locuri de munca care te platesc bine.