| pumpkinky a întrebat:

Despre somajul tehnic!
Angajatorul trebuie sa depuna cererile pentru somaj tehnic pentru ca angajatii sa primeasca cei 75% de la stat.
Intrebare: Angajatorul este obligat sa depuna acele cereri ca noi sa ne primim banii sau doar daca vrea?
Mentionez ca acesta si-a suspendat activitatea total. (Fiind restaurant obligat fortat a fost inchis din cauza covid-19)

1 răspuns:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Da, angajatorul trebuie sa depuna cererile pentru ca angajatii sa primeasca 75% de la stat. Daca deja ai semnat foaia de somaj inseamna ca sau facut demersurile legale si ca vei fi platita la data stabilita de angajator.