| LaTulipeNoire a întrebat:

Detalii comanda amazon.com! Va salut...As dori sa cumpar de pe amazon.com niste display-uri si accesorii de telefoane.Problema este ca atunci cand selectez mai multe huse sa zicem, creste si costul transportului (shippingul). E normal asa ceva? Adica produsele nu vin in acelasi colet? Dau mai mult pe transport decat pe produse.Nu se poate face sa platesc transportul doar pentru 1 produs? Adica mie asa mi s-ar parea logic...
Sau e din cauza faptului ca amazon comanda de pe diferite alte siteuri, iar acele siteuri cer si ele un cost de transport?
Si vroiam sa va mai intreb, se poate plati cu orice fel de card? Plata trebuie facuta inainte sau o pot face in momentul cand primesc produsele?

Doresc cat mai multe detalii va rog frumos!

Ofer funda, raspuns inteligent, si un sincer multumesc!

1 răspuns:
| BBGSM a răspuns:

Taxele de transport difera de la site la site. La unele site-uri taxa de transport creste atunci cand creste greutatea coletului la alte site-uri creste la fiecare produs. sau cum ai spus si tu poate ca pe amazon sunt mai multe firme cu taxe diferite. Insa taxele de transport in majoritatea cazurilor depind nu de firmele care iti livreaza ci de Companiile de transport. Ca si exemplu nu o sa se intample ca cineva din firma x sa vina in Romania sau in orasul tau pentru a-ti livra coletul. Cu asta se ocupa firmele de livrari care si incaseaza taxele pentru coletele expediate. Firmele incaseaza doar banii pe produse nu si pe taxa de curierat. Spun asta pentru ca daca ai firma de curierat proprie atunci chiar nu are rost sa mai ai magazin sa vinzi la bucata. Sper ca intelegi la ce ma refer.