| anonim_4396 a întrebat:

Din ce este format produsul intern brut?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Produsul intern brut (prescurtat PIB) este un indicator macroeconomic care reflectă suma valorii de piaţă a tuturor mărfurilor şi serviciilor destinate consumului final, produse în toate ramurile economiei în interiorul unui stat în decurs de un an.
PIB-ul este suma cheltuielilor pentru consum, a gospodăriilor private şi a organizaţiilor private non-profit, a cheltuielilor brute pentru investiţii, a cheltuielilor statului, a investiţiilor în scopul depozitării ca şi câştigurile din export din care se scad cheltuielile pentru importuri.

PIB = consum + investiţii + exporturi − importuri

Mai multe detalii pe sursa:-->http://ro.wikipedia.org/wiki/Produs_intern_brut

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Observ ca, PIB are o DEFINITIE FOARTE EXACTA, asa cum reiese si din raspunsurile predecesorilor mei, identice cuvant cu cuvant intre ele... (((( devil ))))

doiny
| doiny a răspuns:

PIB= C+G+I+(X-M), unde:
C - consum privat, G - cheltuieli guvernamentale, I - investitiile companiilor in bunuri de capital, X - export, M - import.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Produsul intern brut (prescurtat PIB) este un indicator macroeconomic care reflectă suma valorii de piaţă a tuturor mărfurilor şi serviciilor destinate consumului final, produse în toate ramurile economiei în interiorul unui stat în decurs de un an.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Produsul intern brut nu este format din nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consum privat + consum public +investitii + export - import