| marga32 a întrebat:

Din start va rog sa nu postati daca nu sunteti la curent cu subiectul acesta si nici daca aveti remarci de genul "cine te-a pus?" sau "vorbeste cu banca, sa ajungeti la o intelegere"
In 2007 am facut un credit de nevoi personale in valoare de 8200 de lei la Raiffeisen Bank cu buletinul, copie dupa cartea de munca si adeverinta de venit; fara girant sau garantii. Suma totala de inapoiat bancii e de 11200 de lei. Pana acum am platit cam 6000 de lei, deci au mai ramas de plata 5000. Deoarece mi-am pierdut locul de munca, nu am mai platit ratele de cateva luni. Dupa nenumarate telefoane din partea bancii si scrisori, de curand am primit o somatie prin care sunt anuntat ca in decurs de 3 zile sa platesc ratele din lunile neplatite, pentru a putea fi la zi.
Bunuri pe numele meu nu am. In schimb, parinitii mei au depus o suma de bani la alta banca pe numele meu.
1)Pot fi data in judecata, apoi sa se treaca la executare silita?
2)In ce consta concret aceasta executare silita?
3)Cei de la Raiffeisen pot afla de contul de la cealalta banca?

Răspuns Câştigător
| creta a răspuns:

Traim in 2010. Du-te si scoate bani din banca sa nu ai cearta cu parinti tai daca sunt bani lor. Eu am auzit ca este criza.

9 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Acel cont din banca pe numele tau este un bun...pe numele tau. Pot sa ti-l ia, fara sa depinda de acea banca ce-ti tine banii. Dupa mine ai 2 variante :

1: lichidezi repede acel cont si-l pui pe numele parintilor tai => te da in judecata, n-ai sa platesti, dar pana se prescrie fapta tu n-o sa ai venit sau bunuri pe numele tau.

2: scoti banii din acel cont si-ti platesti datoria pentru. a evita anumite penalitati ce o sa vina conform contractului.

| ikram a răspuns:

1. Sigur vei fi dat in judecata daca nu platesti.
2. Executarea silita consta in luarea bunurilor tale proprii pana cand creditorul isis va recupera pierderea.
Daca momentan nu ai bunuri, sau serviciu, stai linistit ca executarea se face si pentru bunuri viitoare, sau daca te vei angaja iti vor lua in fiecare luna o suma din salariu.
3. Bineinteles ca pot afla, mai ales daca te mai si dau in judecata.

Ia si plateste, ei oricum isi vor recupera paguba de la tine, si pe urma nu vei mai putea lua credit in veci de la nici o banca!

| Sin a răspuns:

Daca nu ai girat cu casa, normal nu ar avea cum sa te dea afara din casa (dar avand in vedere ca suntem in Ro. aici orice e posibil), pot apela la o firma recuperatoare (care recupereaza datoriile de la clienti), daca nu ai cum sa platesti, pot sa puna stapanire pe alte buniri, teren, utilaje, etc.

Execuarea silita inseamna ca iti i-au casa cu forta si o pun la vanzare pentru a-si recupera o parte din lipsuri.

Si da, Raiffeisen se pot interesa si poate afla de celalalt cont.

totusi e de preferat sa mergi sa vorbesti cu ei, sa le explici situatia cum ca esti in somaj si sa ceri o refinantare.(de ex)

| djhateme a răspuns:

De obicei banca nu te da in judecata daca isi recupereaza suma, si de vreme ce tu zici ca ai bani in alt cont, bancile oricum lucreaza intre ele, deoarece fiecare banca are o lista a rau platnicilor, pe baza careia sa poate da un imprumut.si de acolo vor afla daca ai sau nu cont la alta banca.in cele din urma executarea silita, consta in munca in folosul bancii, pana la recupararea sumei totale.eu iti doresc multa bafta si sa scapit de toate problemele.fiecare avem probleme mai mari sau mai mici, dar trebuie sa trecem cu brio peste toate.Like goes on.

| malymar a răspuns:

Banca este o "firma" care vine bani. Nu-ti da bani pe gratis, au un adaos (comision) deci ca orice comerciant face o afacere cand iti da un credit. Desi in ultima vreme se incearca afacerile tip WIN-WIN uneori mai ai si pierderi iar bancile au inteles foarte repede acest lucru inasprind mult conditiile de creditare. Cred ca poti sa ajungi la o intelegere cu banca mai ales ca ai platit o parte din credit si esti in somaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma, dar nu ti se pare corect sa le dai banii inapoi?
De ce-ar fi banca obligata sa te intretina pe tine? De ce nu vinzi ce ai cumparat cu banii aia ca sa-ti inapoiezi datoria?
Mie mi se pare corect sa faci puscarie pentru gandirea pe care o ai, cat despre bani mi se pare corect ca banca sa si-i recupereze prin orice mijloace, chiar sa-i someze pe parintii tai sa-ti achite creditul.
Sa te intinzi cat iti este plapuma nu te-a invatat nimeni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred cai ai o rata foarte mica, daca in 2 ani n-ai dat decat 60 de mil.
Somaj n-ai? Plateste din somaj.Plateste din contul pe care-l ai.roga-ti parintii sa plateasca.Vinde ce ai cumparat, dar fac pariu ca ti-ai luat televizor si masina de spalat.
Repet, eu te-as baga in puscarie si pe tine si pe parintii tai pentru gandirea care numai la furaciuni te duce.
Angajeaza-te ca menajera si vei castiga destul, eu cunosc oameni care muncesc din greu, dar din greu sa stii, si care se descurca onorabil, fara sa incerce sa fure de la banci.

| golgeteru a răspuns:

Vrei bani iti dau eu
dolceboy_nike add mes

| marga32 explică:

Imprumutul l-am facut deoarece nu ma aflam intr-o perioada financiara stralucita.

Suma totala de inapoiat bancii este de 13400 de lei, cu tot cu comision. (si cand ma gandesc ca nu m-am folosit decat de 5000 de lei...)

Azi am platit sumele restante, deci sunt la zi.

Totusi, sunt curioasa: stiti personal pe cineva care nu a mai platit ratele? Ce a patit? (nu din auzite, nu facand presupuneri)