| Negoita_Alina_1989 a întrebat:

Doresc formula de calcul a transformarii metri cubi in tone. Cum transform un metru cub intr-o tona?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Metrii cub -> Volum
Tone -> Masa

Vezi? Nu prea se pupa astea doua ca sa poti transforma direct. Ai nevoie de densitate ( sau de alte formule mai complicate ) :

Densitate = masa/volum => masa = Volum * Densitate
P.S: Densitatea apei este 1 g/cm cub, adica 1000Kg/metru cub.
Astfel, rezulta ca 1 metru cub de APA are o tona.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuie sa cunosti densitatea respectivului material. Masa (in kg) este egala cu densitatea (in kg/m cub) inmultita cu volumul (in metri cubi).

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai nevoie sa cunosti si densitatea. Volumul este egal cu masa impartita la densitate.