| MarcoPolooo a întrebat:

E greu sa inchiriezi cuiva un apartament? Adica e un stres sa stai cu grija ca poate iti strica ceva ala prin apartament si dupa nu iti mai plateste sau nu stiu ce alte nereguli?
Cum poti gasi chiriasi buni? Adica care sa nu strice chestii de prin apartament.
Niste sfaturi please!

Răspuns Apreciat de Editori
| Ralena a răspuns:

Cand faci contract de inchiriere, sa stipulezi toate clauzele care sa te acopere atat pe tine, cat si pe chirias. Se retine in avans chiria pe prima luna, pentru plata utilitatilor pe ultima. Se face proces verbal de predare-primire si inventarul obiectelor din casa, cat si defectele lor la predare. Se specifica ce stricaciuni plateste proprietarul, si ce stricaciuni chiriasul. Termenii de reziliere, etc. Lunar se primesc prin e-mail (ca sa nu il deranjezi pe chirias) chitantele cu plata cheltuielilor, sau e platesti tu. Cam asta. Bafta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci contract, le iei garantie si aia e.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Ce randament vrei sa obti din afacerea asta? Crezi ca merita?

| Blueberry8 a răspuns:

Clar exista si oameni asa! Chiriasi buni, nu ai cum sa gasesti, poate sa fie prieteni de familie sau rude(dar laughing si ei pot strica bunurile). Poate sa pui o "garantie"pe bunurile din casa? Dar e cam mult si nu o sa accepte nimeni.Altfel nu ai cum sa stii/sau sa iti dai seama daca or sa fie chiriasi buni sau nu happy. Mergi pe incredere, ca altceva nu ai ce sa faci.Ah si da, sunt multi care nu platesc chiria si utilitatile si apoi iti lasa cheia sub pres, sau te suna sa iti spuna ca au plecat happy.

| PeggyRock a răspuns:

Cea mai bună variantă este cu contract prin agenție. Dacă ai prieteni/cunoștințe din armată/poliție sunt cei mai buni chiriași, dar tot cu acte. Altfel nu recomand.