| Maxx23 a întrebat:

E mai ok sa iei din fonduri europene pentru a deschide o brutărie? Dacă accesezi fonduri europene, trebuie să înapoiez tot câți bani am luat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa inapoiezi nimic, dar trebuie sa ai firma functionala cu toate aprobarile si certificarile de functionare si sa ai 30-45% din suma, deja in banca, ca ei sa-ti dea diferenta de 55-70%. procentajul este in functie de industria unde se face finantare si locatia unde se face finantarea.
De exemplu, daca tu ai un proiect de 1.000.000 euro, trebuei sa ai deja in banca 300.000 -450.000 restul primind de la fondurile euroepene.
Fara banii de avans pe care tu trebuie sa-i ai deja in contul bancar, nu poti sa primesti nimic de la fondurile europene, asta fiind o conditie obligatorie ei eliminatorie.

| PainTech a răspuns:

Fondurile nerambursabile nu se dau inapoi. Doar ca o sa ai putin de lucru cu hartiile si o sa fie anumite conditii.

https://finantare-afaceri.ro/? gclid=CjwKCAjwt-L2BRA_EiwAacX32WiNHrJSqYkJY3vKDLMdsntPFs5MPs7b4u7UmOnEW5-l8_GgPtYNohoCEGkQAvD_BwE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la o firma de consultanta pe proiecte europene. Ei iti vor spune ce poti face. De cele mai multe ori consultanta e gratuita.
Ca idee iti spun din start ca iti trebuie un sediu/cladire unde o sa functioneze brutaria. Ai aceasta cladire? Iti trebuie experienta in domeniu, sa fi facut un curs de brutar si sa fi lucrat in domeniu. Nu iti da nimeni bani daca nu ai o specializare si nu ai lucrat in domeniu. Nu iti da nimeni bani daca nu ai un sediu.
Banii dati de UE pot fi si 75% nerambursabili, tu vii cu ceilalti 25% din buzunar. Poti accesa fondurile prin programul PNDR, submasura 4.2 pentru procesare produse agricole.
Mergi la o firma de consultanta in domeniul fondurilor europene si te lamuresc ei daca esti compatibil pentru accesarea fondurilor.