| hexagonulpentagonal a întrebat:

Este achiziția unui NFT o metodă de spălare a banilor?

6 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Da, anumite surse spun ca multi infractori de pe darkweb si au spalat banii prin aceasta metoda. Dar eu nu vad cum o sa si foloseasca banii. Eu unul nu as da sute sau mii de euro pe un jpg...

Răspuns utilizator avertizat
| daculliber a răspuns:

Chestiile astea au valoare doar pentru că oamenii le-o dau. Un NFT nu poate fi mâncat, nu îți ține de cald, nu muncește în locul tău, nu te duce unde ai nevoie, nu poate fi folosit la nimic. Singura lui utilitate este să îl vinzi. Dacă nu e curent, mâncare, căldură, etc. nimeni nu îl va cumpăra deci nu va avea valoare. Singurele obiecte care vor avea valoare oricând sunt lucrurile de care ai nevoie sau te ajută la ceva, mai ales atunci când nu se găsesc.

| VoidEternal a răspuns (pentru daculliber):

Ideologia e simpla. E ca la orice obiect de arta. Mona Lisa nu este decât o bucată de pânză în fond, valoarea ei e determinată tot de către oameni, practic ar putea să te încălzească 1 minut dacă îi dai foc.
Personal cred că nft-urile sunt o mizerie, un exemplu perfect despre nivelul societății din zilele noastre.

Răspuns utilizator avertizat