| Girly97 a întrebat:

Este obligatoriu să ai firmă pentru a avea o casă de marcat dacă există persoane fizice care câștigă venituri din munci suplimentare?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce prestezi pentru acele venituri.

| siriusblack98 a răspuns:

Casa de marcat se folosește DOAR sub jurisdicția unei persoane juridice sau a unei persoane fizice autorizate ( gen PFA ). "dacă există persoane fizice care câștigă venituri din munci suplimentare?" aici nu am înțeles nici legătura și nici ce fel de munci sumplimentare vrei să zici. Poate îmi poți detalia + un exemplu. Oricum, tu ca persoană fizică neautorizată nu poți să folosești casa de marcat în interese comerciale deoarece efectiv nu se poate. Acel dispozitiv transmite niște date către ANAF legat de firma sau domeniul tău înregistrat. Tu nu ai ce să faci cu așa ceva.