Întrebare recomandată | StefanDrg a întrebat:

Este Revolut un cont sigur sa tii o suma mare de bani pentru o perioada mai lunga de timp?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi cea mai proasta alegere
revolutul il folosesti pentru schimb valutar si sume mici, pentu restul exista bancile traditionale care iti ofera siguranta, comunicare si asigurarea banilor

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Și ce, la Revolut nu ai asigurare? Ai.
Comunicare? Câtă vrei, direct din aplicație.
Siguranță - e bancă... De ce nu ar oferi siguranță?!?

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Si daca maine Revolut iti blocheaza contul cu banii in el stai dupa ei pe aplicatie.
Ce faci cand ti se intampla asta la o banca clasica pe langa serviciile de call center? Mergi in sucursala si vb cu oamenii si ti se ofera solutii.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Am stat eu bine mersi cu banii blocați de fisc în ING, cu tot cu suport și filiale, până la leafă și încă, pentru că așa funcționează lucrurile la noi. Deși puteam să plătesc folosind linia de credit... nu era posibil! Incredibil dar adevărat.

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Tu ai stat cu banii blocați de fisc, revolut blochează ei banii că asa li se scola. Mare diferență

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Nu chiar; respectă ultimele directive UE împotriva spălării banilor. La fel fac TOATE băncile din uniune, inclusiv cele de la noi. Cum a trebuit să fac o tranzacție mai mare, cum a trebuit să trec de N verificări. Dacă nu poți răspunde / dovedi de unde ai banii și pe ce îi cheltui, te trezești cu ei blocați.

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Exact. Și rămân la părerea mea că astfel de situații le rezolvi mult mai repede și sigur de la o bancă cu care nu comunici doar pe chat

| mihai69 a răspuns:

Da.

| IceRope a răspuns:

Este. Acum ai cont la Libra Bank.

| Catalin77945 a răspuns:

Da e sigur,adica serios e banca in toata regula si gen functioneaza oficial la noi in tara, deci teoretic n are rost sa tii pui in banca cand poti sa ii tii(daca iti e mai usor pe revolut) + ca ai asigurare basic, gen in facut de ce abonament ai la revolut(daca vrei unul), ai o anumita asigurare in caz ca pierzi banii din diverse motive(hoti si chestii, etc), dar ai si una basic parca pana la 100 de milioane, nu mai stiu sigur, dar ceva de genul.

| ejnfjesus a răspuns:

Da este foarte sigur

| Asdrd a răspuns:

Nu, in niciun caz, exista un grup de Facebook unde oamenii povestesc cum le-au fost blocate sume mari de bani.

| MERRYGRACE a răspuns:

Absolut sigur, am cont pe revolut de 5 ani si totul este perfect si poti scoate bani din orice bancomat din lume fara comision