| anonim_4396 a întrebat:

Eu am facut un credit anul trecut.persoana fizica. bun. trebuie sa platesc 18 mil lei vechi pe luna. din salariu nu cred ca puteam sa-mi platesc rata.asa ca am infintat o firma si patesc pentru salariati, paltesc chirie, contributii la stat ot ce trebuie...si acum mai trebuie sa platesc si 1500 de euro pe an, de unde ca treaba nu mai merge datorita crizei si abia imi pot plati rata.asta e castigul meu.si stau si cu chirie ca nu am putut sa-mi termin casa ca nu am avut cu ce. ce vrea sa faca guvernul? pentru ca in cazul asta va trebui sa inchid firma pentru ca nu mai pot plati cu impozitul asta forfetar. daca inchid firma nu mai pot plati rata la banca.asa ca banca o sa le ia casa alor mei si ii lasa in strada si nu mai pot plati chiria unde stau si ma va da in strada, si nu ma angajeza nimeni... unde e castigul statului cand o sa iasa lumea in strada...sa cera de mancare fara nici un viitor, desi am terminat o facultate...nu ajuta la nimic! intrebarea me de ce guvernul nu vrea de loc sa ajute micile firme? de ce nu vor sa dea drumul la economie/? ce au de gand sa faca? unde se indreapata Romania? spre omoruri, furturi, delapidari si toate astea din cauza impozitului asta forfetar care emult prea mare pentru firmele mici.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Impozitul forfetar se deduce din impozitul pe profit. Practic il platesti pe cel mai mare. Nu cred ca firma ta are un profit atat de mic, incat impozitul pe profit sa nu se ridice la 1500 de euro pe an.

| silvio a răspuns:

Am impresia ca emil (barbat cu avatar de fata!) si brigaela (ce mai nick ti-ai ales...) sunt pe mana cu boc-basescu. va dati destepti dar sunteti vai si-amar... scrieti niste raspunsuri, asa, sa va aflati in treaba, sa faceti palmares aici pe site... am vazut intrebarea si chiar eram curios sa vad ce-i spune lumea unui OM aflat intr-o situatie cel putin delicata... poate OMUL chiar nu are profit, firma e la inceput, de unde stii tu brigaelo ce profit are omul, de iti dai cu presupusul? ca asa a gandit si jumatea aia de om cu jumate de creier cand a dat legea asta: are, n-are, tot fraierul sa plateasca! daca tu n-ai avea serviciu (presupun ca ai, nu esti vreo "lipitoare") si ti-ar zice boc "nu ma intereseaza, dai impozit!", ce-ai face? daca ai fi citit, ai fi vazut ca OMUL mai are si angajati, daca inchide nu raman OAMENII aia pe drumuri? ai? am tot scris OM cu litere mari, ca sa va ganditi ca nesimtitii aia din parlament si guvern sunt pusi acolo pentru binele OMULUI, nu doar al lor personal. ca astia numai la ei se gandesc, si pe restul ii considera slugi, robi, pe care sa ii indoaie cu birurui fara sa le ofere nimic. nu zice nimeni ca daca umbli cu miere sa nu te mai lingi si pe degete, dar astia au furat tot stupul, prostilor le lasa doar posibilitatea sa munceasca (,) ca prostii! si daca muncesti iti mai pune un jug in plus, "ca duce fraierul"! iar tu emile (sau emilo), mi se face mila de tine cand vad cum gandesti.
am intrat pe siteul asta pentru ca am crezut ca oamenii isi mai gasesc si ei cate-un raspuns la ce-i framanta, dar cu asa "experti" mai bine isi vede omul de treaba...
mai iesiti si voi (astia doi) prin lume, mai cititi, sa vedeti cum e la altii... ca de-aia am ajuns de rasul lumii, coada europei, ca avem "ganditori" cu c..., nu cu capul.
cat despre cel care a pus intrebarea, pe alocuri retorica, ii urez mult succes, si il sfatuiesc sa isi transforme societatea intr-o intreprindere individuala (asta e un fel de PF in care ai dreptul sa angajezi), pentru ca am auzit, dar nu sunt 100% sigur, ca intreprinderile individuale ( ca si PFA-urile, si intreprinderile familiale, foste asociatii familiale) nu se incadreaza in legea asta idioata, si platesc impozitul ca si pana acum... intereseaza-te, se mai gasesc portite. vorba aia: "stapanul isi invata sluga hoata"! asta e, ca pana vor invata astia cu mintea in colturi, ca mai bine mai cate putin de la mai multi, decat deloc de la si mai multi, va mai trece vreme lunga.
nicioadata n-au facut idiotii ceva pentru firmele mici (asta ca iti raspund si la alta intrebare) pentru ca ei NU au firme mici, au holdinguri, concerne... te-ai prins?, putin le pasa (adica in f...) de aia mici. burta lor sa fie plina, sa si-o plimbe in limuzine cu girofar...
asta e fratilor, pana nu mai "explodeaza mamaliga" inca o data, nimic nu se va schimba!

| anonim a răspuns:

Dar tu cand ai facut creditul nu te gandeai si la consecinte? sau atunci cand ai facut creditul statul era bun? gandeste-te ca acum, criza inca nu s-a facut simtita foarte tare in tara, insa ce vei face peste 5, 6 luni?

| anonim a răspuns:

Pentru balansoare
Frate, cand ti-o fata mintea sa-mi dai si mie un pui.sincer,tu chiar nu te mai faci bine.

| Levente a răspuns:

Haide pe lista de discutie legat de impozitul forfetar http://groups.yahoo.com/group/anti_impozit_forfetar

lista acum are 253 de membrii. Treaba a pornit dintr-o stire de pe hotnews.ro
E Ceva nou, acum ne adunam aici. Se face si o pagina de internet adresa ii este http://www.impozit-forfetar.ro. Sa nu te sperii toata treaba e in lucru.

Alatura-te si tu aici!

| haladita2307 a răspuns:

Stai linistita idee este k nu va mai dura mult incearca sa renunti la lucrurile care nu sunt de foarte mare folos inceraca daca angajati tai au carte de munca bagai pe 2 ore adica 150 ron si platesti mai putin, vb cu ei or sa intelega k e si spre binele lor si al tau, ca sa nu inchizi firma si renunta usor la lucrurile care nu sunt o necesitate si daca stai cu chirie incerca sa stai cu ai tai ca sa economisesti niste banii, si DA banca o sa ia casa a lor tai daca nu platesti creditul, pentru ca asta fac ei o sa isi reia banii inapoi, si stai linistita nu o sa mai tina mult am inteles ca pana in august, si atunci incerca sa faci o linie de credit la banca pe firma pentru firma si incearca sa le explici penrtu ce iti trebuiesc banii SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SALUT MA NUMESC ROXANA am facut si eu anul trecut un credit pentru locuinta la BCR si am ramas in urma cu ratele la banca, si pe deasupra mai mi-a crescut si rata cum ne ajuta statul roman pe noi daca mai are putin si ne jupoaie de vii si tot imi mai creste rata pentru am facutun an.Statul roman nu-i ajuta pe cetatenii romani k nimic am platit anul tecut impozit la stat pentru ca mi-am luat locuinta o gramada de bani k avocata +notar plus alte taxe 140 de milioane si cica ne ajuta statul roman! VAI DE NOI