| Emiliiia a întrebat:

Eu fac portrete si le vad cu 20 de lei pe A4 si 30 pe A3. Cum vi se par preturile? Eu tip mi-a zis ca ar trebuie sa cer cel putin 40 pe A4 pentru lucrez prea bine pentru banii aia.
Ar trebui sa cer mai mult? Momentan am 10 comenzi si cam 200 de lei o sa fac.
Am 17 ani, in caz ca va întrebați.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât timp lucrezi la un portret?

| Emiliiia explică (pentru sadrian46):

Depinde, cam 2-3 zile. Imi place sa fac 2 si pe cel mai bun sa l vand.

| PainTech a răspuns (pentru sadrian46):

Timpul petrecut la un portret NU reprezinta un bun indicator. El nu vinde timpul ( cum face un muncitor in fabrica ), el vinde tabloul.

Prețul ar trebui sa fie in funcție de :
- Client ( una e sa faci un copac pentru vecina, alta e sa faci un logo pentru o companie )
- Skill ( cat de bine te pricepi sa faci ceea ce faci / cat ai stat sa înveți și să experimentezi până ajungi la acest nivel )

Nu uita de cerere/oferta și competiție. Dacă crești prețul o să primești probabil mai puține comenzi.

| sadrian46 a răspuns (pentru PainTech):

Da aici ai dreptate. Elena Udrea a primit 900 000 $ din banii noștri pentru un logo al României care s-a dovedit o frunză copiată de pe Internet. Tot așa Alexandru Cumpănașu a palmat 900 000 pentru un studiu de câteva pagini copy paste de pe Internet. Prost să fii, pile să ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-ai gindit sa lucrezi digital? Din ce zona a tarii esti? Ai putea face treaba mult mai buna daca te-ai orienta catre produse vandabile la nivel international, digitale sau fizice.

| Sofer a răspuns:

Destul de decent. Daca la oameni le place. Mult succes si pretul pare ok.

| Emiliiia explică:

Sunt din Bistrița