| wizard_cristi a întrebat:

Exista vreo banca care sa mai dea credite imobiliare in aceasta perioada? As vrea sa achizitionez un apartament in aceasta perioada pentru ca preturile au scazut cu mult dar am auzit ca bancile nu acorda credite.

Răspuns Câştigător
| valyb a răspuns:

Du-te la banca dupa 2 Decembrie. Stiu sigur ca pana atunci nu se mai dau credite la nici o banca. Cam atunci ar trebui ca BNR sa fie gata cu toate normele referitoare la credite.

3 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Sunt ceva banci, insa destul de greu. Sfatul meu este sa stai pana prin ianuarie - februarie, cand BNR va rediscuta normele. Oricum, piata este inghetata din punct de vedere al tranzactiilor, iar preturile vor scadea.

| stela_star a răspuns:

Eu am gasit o lista de banci si servicii care ofera credite imobiliare: http://app.creditimobiliar.ro/, ramane de vazut cat de usor se pot obtine aceste credite. Succes!

| Stelulu a răspuns:

Nu cred ca bancile nu mai acorda credite pentru achizitii imobiliare, ci au inasprit conditiile de acordare, fortate la randul lor de conditiile financiare de pe piata. Important este sa fii foarte atent la contractul de creditare.