| LanguageMaster a întrebat:

Există vreo diferență între administratorul unei societăți comerciale și acționarul acesteia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actionarul este proprietar al societatii, in limita actiunilor detinute iar administratorul conduce societatea, poate fi si el actionar sau poate sa nu fie actionar, fiind doar angajat.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Da, diferentele sunt mai multe si sunt mari. Adminsitratorul doar administreaza, se ocupa de bunul mers al activitatii firmei, are un salariu de cele mai multe ori fix, nu el are pierderi, nu incaseaza profit, nu face investitii din buzunarul lui, asa cum fac actionarii sau actionarul daca e doar unic. Si diferentele pot continua. Sunt multe dupa cum spuneam.