| BiancaMB a întrebat:

Hei, am si eu o întrebare si o curiozitate, soțul meu vrea sa cumpere un apartament de la dezvoltator. Daca el da un avans de 10 mii si timp de 5 ani plătește, el cand va achita avansul acela pentru început el va putea sa ia in spațiu sau dupa ce achita tot apartamentul intra in posesia de proprietar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va deveni proprietar la data incheierii contractului de vanzare-cumparare. Pentru garantia platii restului de pret va trebui sa se incheie un contract de ipoteca in favoarea dezvoltatorului, astfel ca dreptul de proprietate va fi afectat de aceasta sarcina si sarcina va fi radiata la data platii integrale.
Fiind proprietar va putea sa ia in spatiu.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, dupa ce achita tot apartamentu intra in posesia de proprietar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cui achită avansul, cui plătește rata?