| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Am un venit de 400 lei/lunar si am reusit sa imi economisesc 3000 lei. Toti acesti bani ii am pe un card scutit de taxe si impozite(administrare cont, verificare sold, s-a.m.d). Am nevoie de idei cum sa inmultesc acesti 3000 lei + alti 400 lei/luna. Cine ma poate ajuta cu niste idei, sfaturi? Ofer funda!

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cele mai sigure, cu dobândă mare, FARA impozitare

https://www.bancatransilvania.ro/......iuni-repo/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înmulțești bani trebuie să intri in afaceri. Cu sonde de petrol ( cam 50000 $ ar fi pornirea) în mine de aur ( de la 500000 $ în sus, sau tranzacții la Bursă ( 10000 $ n-ar strica. Băncile din România oferă dobânzi atractive la depozite de la 200000 lei în sus.
Așa că, cel mai bun lucru car îl poți face este să păstrezi acești bani într-o bancă într-un depozit la termen cu durata de minim un an. Astfel, ei vor fi feriți parțial de erodarea prin inflație.

| anonimg a răspuns:

Cred ca iti mai trebuie inca pe atat sa iti poti deschide macar o florarie. Nu toti oamenii se pricep la afaceri. Dar toti trebuie sa stie sa faca economii.
Nu stiu ce altceva ai putea face cu banii mentionati de tine. Eventual sa iti cumperi o bicicleta electrica si sa te angajezi la Glovo sau alte firme de felul acesta.
Ii poti investi in continuarea studiilor, nu neaparat sa-i inmultesti.
In orice caz sa nu-i oferi ca imprumut. Astazi ii numeri pe degete pe oamenii carora le dai bani si ti mai da inapoi.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai sigur e un depozit dar dobanda e mica. Daca simti ca preferi un risc moderat poti contacta o agentie de brokeraj si ii investesc ei pentru tine dar sunt sanse sa ii pierzi. Poti si sa investesti directin afacerea unei terte persoane in schimbul unei rente, dar din nou sunt sanse sa nu mearga.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu în ce speri tu să investești 3000 de lei ca să-i "înmulțești"

Dacă faci un depozit la bancă, dobânda este mai mică decât inflația, deci în realitate pierzi, nu câștigi.

Iar dacă încerci să investești în acțiuni, realist vorbind în cel mai fericit caz vei avea un randament de 7-8% pe an. La suma ta, asta înseamnă un câștig de 200 de lei pe an. În plus, poți să te trezești și cu o scădere, că așa funcționează bursa.

Una peste alta, 3000 de lei nu este o sumă pe care să o poți "înmulți" prin investiții și nici o sumă cu care să-ți poți deschide o afacere. Poți doar să continui să economisești până când vei avea niște (zeci de) mii de euro, și atunci te mai gândești cum să-i înmulțești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X diseară la Dortmund - Inter 3, 50

| IIIshaneIII a răspuns:

Ai bagi in obligatiuni la bt si primesti lunar o suma eu am avut 160 de milioane vechi si primeam 100si ceva pe luna dar nu te astepta la cine stie ce, cam asta poti sa faci fara risc

| Demidol a răspuns:

Daca nu ai alte cheltuieli (presupun ca stai cu parintii), te sfatuiesc sa-i lasi acolo si sa mai adaugi langa ei. Cand vei avea o suma mult mai mare, te gandesti la ceva. Sau intrebi iar aici.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Bagi la pacanele

| GicaGigekGica a răspuns:

Pai ai putea sa cumperi o masina, dar te-as sfatui sa mai strangi macar inca 1000 ca sa iti iei o masina cat de cat buna si dupa sa o inchiriezi. Poti castiga si 100 de lei pe zi, cam atat costa sa inchiriezi o masina. Poti sa pui anunt si pe Olx ca sa ai mai multi clienti. Sper sa te ajute ideea mea.

| Wr3nch a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Si poti sa ramai fara masina daca nu o inchiriezi cu acte si ti-o duce cineva la fier vechilaughing

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cine spanac ar inchiria cu 100 lei pe zi o masina veche de 20 ani?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Ma-ta, cunosc persoane. In plus ala era un punct de reper nu am zis ca e fix 100...

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Reformulez sa iti fie mai simplu de inteles.
Cine spanac inchiriaza un cazan de 3000 ron?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Ba, a fost o idee. Si i-am zis ca ar fi mai bine sa mai stranga ceva happy