| anamaria82726 a întrebat:

Hei! Eu mereu am fost acea persoana pe care daca o intrebai,, ce vrei sa te faci cand o sa fii mare?,, spunea,, nu stiu,,. Dar de cand am slabit si m-am apucat de sala(ultimul an) mi se pare ca doar in sala as vrea sa stau, nu ma vad facand altceva, ador sa dau sfaturi, sa vorbesc despre nutritie si sa ii indrum pe altii.
Parintii mei sunt manageri la un magazin si stiu ce inseamna sa fii manager si ma gandeam cum ar fi chiar sa si am sala mea candva...nu stiu daca sunt vise, dar nu ma regasesc in alte domenii.
Chestia e ca nu le am cu facultatile, nu stiu ce se face exact la fiecare, nu stiu de unde ar trebui sa incep.
Apropo, as avea un avantaj din punct de vedere financiar, credeti ca m-as putea folosi de el si poate sa am candva o afacere? Si pe domeniul nutritiei clar vreau sa ma duc.
Mentionez ca sunt in clasa a 11 a, la liceu teoretic pe stiinte ale naturii.

16 răspunsuri:
| AndaAlexandra a răspuns:

Poti merge la facultatea de educație fizică și sport, daca asta iti place să faci. Acolo cred ca vei invata si nutritie si altele.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Asta daca ia bacul

| anamaria82726 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Normal ca il iauu)))

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Mergi la Facultatea de Nutriție și Dietetică din cadrul UMF (3 ani). Poți face și master. La sfârșitul celor 3 ani ești nutriționist, poți să îți deschizi cabinet. Admiterea constă într-un test grilă cu întrebări din biologie sau chimie, la alegere însă trebuie să intri pe site să vezi (fiecare UMF are mici diferențe).
Dacă îți place mai mult sportul ai putea merge la Facultatea de Educație Fizică dar sincer cred că ai avea mai multe avantaje cu prima variantă din toate punctele de vedere.
Nu uita că alegerea îți aparține, trebuie să faci ceva care să îți placă ție, nu celor din jur!

Succes și toate cele bune!

Ştiu că o să reuşeşti, crede-mă.
Aşa că am o idee de afacere pentru tine, poate o implementezi cândva: firmă de catering care livrează mâncare după regimuri speciale create de nutriţionist (tu sau altcineva) pentru diferite afecţiuni cronice. Lipseşte cu desăvârşire aşa ceva şi cel puţin în oraşele mari chiar cred că e nevoie. Şi mă refer în special pentru persoanele care trăiesc cu diabet zaharat, gută sau alte boli metabolice.

Orice studiezi, să nu uiţi să te antrenezi şi pe partea de management şi marketing. Acestea reprezintă skill-uri de care ai nevoie mai ales în societatea modernă pentru asigurarea oricărei reuşite profesionale.

Mult succes şi spor în toate!

| anamaria82726 explică (pentru Hydrangeaceae):

Imi place sa fac sport, as face toata ziua. Credeam ca o sa fiu mai lenesa cum eram inainte, dar nu. Si totusi nu as vrea la propriu sa fiu antrenoare sau ceva. Pe partea cu sportul ma gandeam doar ca vreau sa am o afacere, ceva al meu. Era singura mea dorinta cand eram mica fiindca astea vedeam la parinti si inca nu imi displace ideea. Si ma gandeam ca as putea sa combin astea doua. Dar ma descurajeaza gandul esecului si falimentului nu stiu de ce))

| ValentinGabi a răspuns:

Dacă o să iei bacul faci facultatea de sport apoi poti sa te faci profesor de sport sau dacă nu-l iei poti îți deschizi propria ta sală de fitness sau îti poti deschide un magazin de suplimente alimentare si între timp mergi si la sală

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu ziceam cand aveam un vis ca e imposibil, ca nu o sa reusesc niciodata. Dar adevarul e ca poti face orice vrei in viata. Asta cu sala nu e nimic imposibil. Iti trebuie investitie (ceea ce am inteles ca se poate), in rest depinde de tine, sa iti faci reclama, sa atragi clienti. Sala trebuie sa fie intr-un oras cu minim cateva mii de locuitori pentru ca daca o faci undeva la tara o sa fie foarte greu.
Daca vrei sa fii nutritionist, antrenor sau ceva de genul, trebuie sa inveti foarte bine in domeniul asta (nu neaparat facultate), ori pe cont propriu ori sa faci un curs ceva. Dar sunt foarte mult in bransa asta noi aparuti si trebuie sa muncesti ca sa iti faci loc.

| anamaria82726 explică (pentru Furnicuta000):

Oricum si eu ma gandeam ca daca o sa am orice fel de afacere, clar trebuie asa ca si cladire sa fie pozitionata bine, si cumva cat mai in centru e cel mai avantajos. Oricum sunt din Iasi, e un oras destul de ok. Pe cont propriu am invatat suficient si cat am putut eu sa inteleg, acum in mod clar am nevoie de studii superioare. Antrenoare nu vreau sa fiu, faptul ca imi place sa fac sport cred ca este doar in plus. Mai mult ma atrage nutritia si managementul. Si imi amintesc de mine cand incercam sa slabesc si nu reuseam si simt atat de tare nevoia sa ii ajut pe cei care sunt in acea situatie, chiar empatizez cu ei foarte mult

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anamaria82726):

Stiu ca e o facultate de nutritie la Cluj parca. Am vazut nutritionisti care nu au studii superioare (nici nu stiu daca e ok ca sunt numiti nutritionisti). Dar cei mai de succes sunt cei cu studii in medicina. E drum lung, facultate de medicina 6 ani apoi rezidentiat 4-5 ani in nutritie si boli metabolice, dar merita

| bornsinner a răspuns (pentru anamaria82726):

Totusi, ai putea face un curs de instructor de fitness intre timp. Tarifele sunt intre 1200-2000 lei in general. Chiar daca nu vrei sa practici antrenoratul ca job principal, ti-ar fi de folosi ca macar sa ai diploma avand in vedere ca vorbim de fitness si nutritie, se imbina minunat.

Nu te obliga nimeni sa profesezi, ideea e sa ai diploma care e acceptata in toata lumea si cine stie, poate vei avea nevoie de ea. Combo-ul de antrenor fitness + nutritionist nu poate avea decat parti bune. Imagineza-ti, vei putea recomanda un plan alimentar, dar si unul de antrenament, care sa mearga mana in mana. E win-win.

E minunat ca stii ce vrei sa faci si ai un vis la varsta ta. Profita de asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi să te faci antrenor de fitness.

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Clar nu

| Donsavas a răspuns:

Poti sa fi pentru inceput antrenor sau sa faci o facultate in nutritie

| anamaria82726 explică (pentru Donsavas):

Nu stiu daca am potential de antrenor, mai mult imi place sa ii indrum pe altii. Dar mai vad, bine ca mai e timp