| Alex00990 a întrebat:

Am băgat niște bani în contul curent și nu știu cum sa ii bag pe card. Dacă este o intrebare tâmpită îmi cer scuze, dar nu sunt deloc familiarizat.
Mersi!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula cardul este asociat contului curent, asa ca tot ce pui in cont iti apare si pe card. Vezi daca ai suma respectiva pe card, poti vedea soldul la bancomat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca cardul e atasat pe contului curent ai acces la bani. Banii nu se baga pe card, se baga pe in cont.

| johnnny123 a răspuns:

Banii nu se țin "pe card", este doar o expresie eronată.

Banii stau întotdeauna într-un cont, iar cardul este doar instrumentul prin intermediul căruia accesezi acel cont.

Îți poți imagina contul ca fiind seiful în care stau banii, iar cardul ca fiind cheia (sau codul) care-ți oferă acces la conținutul seifului.

| Simpatic a răspuns (pentru johnnny123):

Asa si nu ii poate scoate si direct din banca de la ghiseu? nu stiu si eu sunt habarnist happy

| johnnny123 a răspuns (pentru Simpatic):

Dacă banca are casierie, poate. Dar atunci trebuie să prezinte actul de identitate, nu cardul.