| Alex00990 a întrebat:

Am băgat niște bani în contul curent și nu știu cum sa ii bag pe card. Dacă este o intrebare tâmpită îmi cer scuze, dar nu sunt deloc familiarizat.
Mersi!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca cardul e atasat pe contului curent ai acces la bani. Banii nu se baga pe card, se baga pe in cont.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula cardul este asociat contului curent, asa ca tot ce pui in cont iti apare si pe card. Vezi daca ai suma respectiva pe card, poti vedea soldul la bancomat.

| johnnny123 a răspuns:

Banii nu se țin "pe card", este doar o expresie eronată.

Banii stau întotdeauna într-un cont, iar cardul este doar instrumentul prin intermediul căruia accesezi acel cont.

Îți poți imagina contul ca fiind seiful în care stau banii, iar cardul ca fiind cheia (sau codul) care-ți oferă acces la conținutul seifului.

| Simpatic a răspuns (pentru johnnny123):

Asa si nu ii poate scoate si direct din banca de la ghiseu? nu stiu si eu sunt habarnist happy

| johnnny123 a răspuns (pentru Simpatic):

Dacă banca are casierie, poate. Dar atunci trebuie să prezinte actul de identitate, nu cardul.