| Chanel1 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare. Am lucrat 10 zile la un magazin de animale si din cauza unei fete de acolo, m-a pus sa-mi semnez demisia.
Eu daca am lucrat 10 zile, primesc bani pe cat am lucrat? Si bani si bonuri de masa separat? Multi mi-au spus ca trebuie sa-mi dea si bani, nu doar bonuri de masa. Mentionez ca am lucrat part time. Si daca ar fi sa-mi dea bani si nu mi-i da, ce pot face?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Niciodata cel concediat nu o sa spuna ca e vina lui.

In fine, angajatorul trebuie sa iti dea banii pe zilele in care ai lucrat. O sa ti-i dea, nu cred ca vrea sa faca o scena pentru cativa lei.

| Chanel1 explică (pentru Bondarel99):

Pai nu a fost. E vine mea ca vine una la scandal ca am schimbat 2 vorbe cu unu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Chanel1):

Nu se ia nimeni de tine fara motiv si nu te concediaza daca nu ai fi un angajat problema.
Nu stiu ce s-a intamplat acolo dar ne poti povesti daca vrei. Daca intr-adevar angajatorul te-a concediat desi nu ai nicio vina cred ca se cheama abuz...

| Chanel1 explică (pentru Bondarel99):

Eram la munca si colegul meu mai iesea din magazin cand avea chef si imi zicea sa l chem cand am nevoie de ajutor. Am iesit si eu de 2-3 ori din magazin pentru ca, chiar el mi-a zis sa ies. Unu de la un stand de telefoane mi-a spus ceva si colegul meu, i-a spus la una, care lucra cu mine in magazin, dar era libera. Si aia a venit pana acolo, cu 2 fete, una fiind tiganca si a facut urat. Ca de ce vorbesc eu cu ala, ca mi-a zis sa nu mai vorbesc eu cu ala. Prietena ei tiganca m-a facut romanca proasta, ca vai sunt blonda ( la culoarea parului ), m-a tras de o suvita de par cand eram la casa. Si eu i am explicat aleia ca nu ma dau la ala ca doar a vrut sa mi spuna ceva.
Urmatoarea zi i am spus sefului ca a zis sa i spun daca se mai intampla o faza de genu ca s-a mai intamplat asta inainte sa lucrez. Ala zicea ca o s o dea afara ca i-a spus sa inceteze cu astea si ea n a incetat, iar cand m-am dus eu la munca, m-a luat pe mine. M a intrebat daca am iesit pe galerie si am zis ca da, m-a intrebat de cate ori si i am zis ca de 2-3 ori. Si un coleg de acolo, care nu ma suporta, i-a spus ca am iesit de 2-3 ori in 4 ore cat aveam programul. Am ramas mirata. Si ca el, una si aia care se luase de mine i au spus ca nu m-a tras tiganca aia de par. Poftim? De ce as mintii ca ma trage una de par? Efectiv, au fost 3 impotriva cuvantului meu. Au povestit total opus de ce am zis eu si au bagat strambe de ce am facut in ziua aia. De ce? Pentru ca aia 3 nu ma suportau. Doar seful n avea nicio treaba cu mine. Si cineva de la firma a trecut pe acolo, fix in momentul confictului si a vazut tot, i-a zis sefei sefului si i-a zis sa ma dea si pe mine afara. Ca initial, doar pe aia trebuia s o dea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Chanel1):

Doamne in ce mediu ai lucrat...
E mai bine ca ai scăpat, du-te și cere banii pe alea 10 zile și găsește-ti ceva mai bun.

| xerxes1 a răspuns:

Nu trebuia sa semnezi. Daca aveau ceva cu tine te concediau ei, asa ai pierdut somajul.

| LaraClarice a răspuns:

Daca ai contract de munca, trebuie sa își respecte angajamentul față de tine. Desigur, trebuie sa ai copie a contractul pentru a demonstra.
Sa înțeleg că erai in perioada de proba, deci nu a fost nevoie de preaviz. In mod normal trebuie sa te duci pentru lichidare, încearcă să contactezi departamentul de hr. Suni la respectivul magazin și ceri să ți se faca legătura la hr.

| ionut332 a răspuns:

Poftim un site care iti poate fii se folos cu venitul
http://zumoney.pw/5570930121113/