| Chanel1 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare ca m-am certat cu mama pe tema asta. Cand m-am dus la munca in prima zi, am primit niste bani pe ziua aia. Putini si un bon de masa. Si m-a pus sa semnez o foaie. Intrebarea mea este de ce am primit eu banii aia. Pe ziua aia? Mama spune ca cica din salariu, dar eu nu cred pentru ca mi-ar fi spus si n-ar fi avut sens sa-mi dea 40 si ceva de lei pe ziua aia.
Am mai avut probleme cu unul cand imparteam pliante ca nu mi-a dat banii si de atunci se tot ia mama de mine ca ma face lumea la bani si restul.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu ai semna, tu ai primit banii, de unde sa stim noi de ce

| ywar a răspuns:

Daca esti minor pana in 16 ani, angajatorul trebuie sa ia un acord de la parintii tai ca poti munci. Asta e in prima instanta. S-ar putea sa te plateasca cu ziua, caz in care esti muncitor zilier. Asa se numeste. Din cate stiu eu tu poti lucra, daca esti minor, 6 ore per zi sau 30 ore maximum pe saptamana. Nu sunt sigur, verifica te rog.
Daca nu gresesc undeva la inceputul anului s-a modificat legislatia si odata cu ea si tariful per ora la zileri (2-10 lei/ora).

| Chanel1 explică (pentru ywar):

Am 17. Nu mi-a trebuit nimic de la parinti. Si eu lucram part time. Dar nu stiu de ce am primit banii aia. Pe ce i am primit. Ca din salariu nu cred ca a luat.