| Jokerul12 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare, merita sa fac intr-un sat o piscina maricica, langa piscina o d-asta care se fac mititei, cu niste bere, sucuri, apa, niste sezlong.uri cu niste masute unde sa se manacare. pentru ca tot aud la multa lume ca se duce la 100-200km distanta la o piscina clasica fara topogane. eu zic ca s.ar merita. acum vreau sa aud si parerea voastra, va multumesc

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Daca ai banii necesari unei astfel de lucrari, in functie de populatia si nivelul de trai din satul respectiv ai putea sa faci, totusi, trebuie sa tii cont ca doar vara vei avea clienti la piscina, pe langa asta sunt sigur ca trebuie sa platesti niste taxe pentru asa ceva. Asigura-te ca zona este usor accesibila, si ai o promovare buna pentru a atrage lumea. Curatenia este esentiala, trebuie sa faci si cabine de dus, sistem de filtrare a apei, trebuie sa angajezi pe cineva daca esti singur, singur nu poti face fata, sa si incasezi bani pentru intrare, sa te ocupi si de mancare, si de curatenie, etc... sezlongurile sa aiba umbrele, etc... e mult de munca si necesita o investitie destul de mare, amortizarea se va face in timp daca ai clienti. Recomandarile mele, sa ai bazin si pentru copii mici daca tot faci, nu trebuie sa fie neaparat foarte mare dar nici prea mic.
La treaba cu micii vei avea clienti mai mereu deci fa in asa fel sa ai o terasa cu masute, terasa sa fie acoperita.
Idei sunt multe, bani si vointa sa fie!
Te rog sa iei foarte mult in considerare si sa te gandesti daca vei avea clienti deoarece s-ar putea sa te trezesti ca nu ai clienti suficienti si nu-ti poti amortiza investitia. Gandeste-te la nivelul de trai al satului, cat de instariti sunt oamenii, etc...

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca exista potential, pentru ca multi ar fi interesati, si daca pe raza de 100 de km nu mai e nimic asemanator, atunci s-ar putea să menite. însă trebuie sa ai grija cu acei "multi", să nu fie doar cîtiva, si tu sa te trezeşti cu investitia facuta. fara a avea măcar posibilitatea de a o acoperi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde sat... ca daca vorbi de niste sate uitate de lume prin judet unde lumea abia isi permite o paine...

Daca e vreo comuna din asta dezvoltata pe langa un oras mare s ar putea sa aiba succes

| xerxes1 a răspuns:

Cand ti se pare ca totul merge bine iti vine un analfabet si iti explica ca tocmai ai comis o infractiune:
Art. 18 - Sancțiuni
(1) Proprietarii bazinelor menționate la art.4, alin.(1), (2) și (4) care desfășoară
activitatea fără autorizația prevăzută de art. 13 sau art. 14 se sancționează cu amendă de
la 2.500 RON până la 25.000 RON și închiderea imediată a piscinei.
(2) Responsabilii de piscine menționate la art.4 alin.(1), (2) și (4) cărora le lipsesc
documentațiile menționate la art.16, alin.(2) și (3), referitoare la funcționare și control,
se sancționează cu amendă de la 2.500 RON până la 15.000 RON și închiderea imediată
a piscinei.
(3) Factorii de decizie, responsabilii piscinelor menționate la art.4 alin.(1), (2) și (4),
care nu sunt conforme cu cerințele structural-funcționale, de igienă, organizatorice,
tehnice și de mediu indicate în reglementarea de la art.6 sau în prezenta hotărâre de
guvern, se sancționează cu amendă de la 2.500 RON până la 15.000 RON.
(4) Responsabilii de piscine menționate la art.4 alin.(1), (2) și (4), care nu sunt conforme
cu cerintele privind evaluarea calitatii apei din bazin, stabilite în reglementarea de la
art.6, se sancționează cu amendă de la 2.500 RON până la 15.000 RON, în cazul în care
nu respectă în termenul specificat cerințele emise de direcția de sănătate publică din
teritoriu.
(5) Responsabilii de piscine menționate la art.4 alin.(1) și (4) cărora le lipsește
personalul de asistență pentru înotători (salvatorii) în timpul orelor de deschidere în
sensul art.12, alin.(4), se sancționează cu amendă de la 2.500 RON până 15.000 RON.
(6) Responsabilii de piscine menționate la art.4 alin.(1), (2) și (4), se sancționează de
directia de sănatate publică cu amendă de la 2.000 RON până la 10.000 RON, în
următoarele cazuri:
a.) nu s-a golit bazinul de apă în conformitate cu art.9 alin.(5);
b.) nu s-a expus regulamentul intern al piscinei, cum este menționat în art.10;
c.) prezența celor care se scaldă este într-un număr mai mare decât capacitatea maximă
a piscinei indicată în regulamentul intern menționat la art.10;
(7) În cazul în care se aplică o sancțiune în conformitate cu alineatele (3), (4) și (5),
direcția de sănătate publică va dispune suspendarea activității piscinei pe o perioadă de
la trei la treizeci de zile.
(8) Procedurile de sancționare a contravențiilor de la alin.(1)-(6) sunt prevazute în HG
nr.857 din 2011, privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de
igienă și sănătate publică.