| fdadfsasdsfdd a întrebat:

Hei TPU, cati bani poti sa castigi dintr-un blog? Cat de popular ar trebui sa fie unul pentru a castiga o suma destul de buna pe urma lui?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din blog in sine nu castigi mare lucru. Castigi insa din campaniile publicitare pe care le poti obtine daca ai o expunere buna. Probabil la un minim de 3.000 vizitatori unici pe zi te poti gandi la bani seriori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai 200 de unici si esti pe o nisa lucrativa gen finante/asigurari/cripto, treaba e buna. Oricum, daca pleci la drum cu scopul de a face bani, nu o sa faci nimic...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda, tu vorbești de niste nise care pot scoate bani usori din afiliere spre exemplu asigurarile. Omul cred ca se referea la un blog simplu. In fine. Si 200 unici e munca multa pana ii obții mai ales pe niste

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Afiliere, dar nu neaparat. Articole platite direct. Una e cand audienta ta e formata din 50.000 de mucosi care nu vor cumpara nimic, si alta cand ai 300 de zilnici cu venituri mult peste medie, interesati de domeniul respectiv si care e foarte probabil sa cumpere un produs pe care il promovezi. Si Zoso sau Arhi au bloguri "simple" dar ca sa ajunga unde au ajuns au bagat niste ani buni ca zmeii fara sa vada un retur consistent... si nici acum nu fac zeci de mii de euro cum viseaza unii pe aici.

| Bizon95 a răspuns:

Afaik din vizitatorii unui site 1-5% dau click pe o reclama
daca per click iei 1-10centi... FA UN CALCUL!

| Alexandrionelu a răspuns:

E ca și cum te-ai apuca sa scrii poezii, sau sa pictezi. Trebuie sa fi mult prea bun și sa devii mult prea cunoscut ca să poți sa trăiești din asta. 99, 99% din bloggeri fac asta ca un hobby.