| Namaparissia a întrebat:

Hei tpu....De ce totul e pe pile si nu exista dreptate? Opinia voastra care e?

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Totul in ziua de azi e pe pile deoarece oricine are o cunostinta in functii de conducere sau cu influente pe la oamenii "bine" si le este mai usor sa vorbeasca cu el sa le faca si lor un loc undeva mai usor decat sa umble ei fara nicio cunostinta. Asa e perceptia acum peste tot, il cunosc pe X si nu imi fac probleme ca nu rezolv aia, asa gandesc majoritatea. In ziua de azi daca nu ai pile cu greu rezolvi o problema rapid sau te poti angaja undeva usor. Din pacate din cauza alora, noi restul care umblam fara pile nu mai avem loc de ei, daca noi mergem undeva sa ne angajam nu ne vor baga in seama din cauza ca deja locul ala e rezervat pentru nu stiu ce nepot al secretarei si asa mai departe. Din nefericire in tara asta nu exista dreptate in multe lucruri si e greu de crezut ca se va schimba ceva, toti merg pe cont propriu, cei care se ocupa de tara sunt multumiti ca ei se descurca si isi asigura un trai si nu ii intereseaza asa de tare si de restul.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca prietenii si neamurile se ajuta intre ei, in interese.
Doara nu vor ajuta strainii si pe apropiatii nu.

... si mana de mana se spala...

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

La medicina cu plata (cum sunt si studentii straini) se intra fara examen.
In armata si la pompieri e cam deficit de oameni, doar selectarea minimala se face la intrare.
Evident, daca pe parcurs nu iei note de trecere, atunci poti pica afara de oriunde.

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca sa fim seriosi, daca ai avea o functie inalta undeva si ai avea dintre mai multi de ales iar unul dintre ei ti-ar fi ruda sau copilu unui prieten etc. l-ai alege pe el in prima instanta.
Acum daca zici de spaga, ce sa faci, toti sunt orbiti de bani.

| Namaparissia explică (pentru Adry05):

Da mai, dar prea multa nedreptate

| MihaelaDart a răspuns:

Peste tot este așa, nu numai în România. Cu toate că unii sunt atât de siguri că pe pilele pe care le-au acoerite, nimic nu-i atinge, deși nu-i chiar așa, cei care vor sa meargă corect, îi pedepsesc și pe aceștia.
Cunosc un caz de acest gen, o fostă prietenă și-a găsit de muncă la fabrica unde lucrez (in Germania), de fapt amândouă intrasem prin vorbele bune puse către șef. Pentru mine acea amică a ei nu-mi era prietenă, nu aveam nicio tangență cu ea. În schimb fosta atât de sigură era că nimeni nu îi va face rău atât cât este angajată și a făcut tot felul de probleme mie și celor din jur. De acum și-o luase în cap. Ea a crezut că are spatele acoperit, dar din păcate nu a fost așa, cu tot cu pila pe care a avut-o, tot a fost dată afară din instituție. Așa că poți să ai o mie de pile căci în viață nu știi cum va fi mai departe, poți să ai de câștigat, cu toate că poți să și pierzi.
Nu am fost de acord să dau pile pentru un loc de muncă sau altceva ca să fiu prima. Din păcate numai la spitalele de stat din România am fost nevoită, căci acolo dacă nu dai, nimeni nu se uită la tine.

| Namaparissia explică (pentru MihaelaDart):

Adevarat...ce e in spitale, vai de capul meu, moare pacientul la usa si nu il baga nimeni in seama

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu peste tot se intra cu pile!

| Namaparissia explică (pentru Violleta2022):

Tu ai vazut cine ne conduce in parlament? Ce urate sunt trimise la Miss sa ne reprezinte tara? Ce oameni apar in televiziune? Fii serioasa... examene, bac, concursuri, locuri de muca, cantareti faimosi fara pic de voce etc

| Namaparissia explică (pentru Violleta2022):

Inseamna ca tu vi de pe alta planeta nu se pe pamant

| Violleta2022 a răspuns (pentru Namaparissia):

Nu parlamentul decide ce fete se trimit la concursuld e MIss, parlamentul are alte treburi mai importante decat concursurile de fite, cei care fac selectia, sunt cei din industria modelingului romanesc, oameni mai in varsta, care selecteaza si dupa inteligenta, nu doar frumusete.

| Namaparissia explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis nimic de parlament esti pe dinafara si nu sunt alese dupa inteligenta, plus ca asta a fost doar un exemplu...ori traiesti intr o lume de basm ori glumesti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Namaparissia):

Serios? Chiar ai uitat de la mana pana la gura ce ai spus de parlament?

"în 14 Noiembrie | Namaparissia explică (pentru DonnaAlba):
Tu ai vazut cine ne conduce in parlament? Ce urate sunt trimise la Miss sa ne reprezinte tara? Ce oameni apar in televiziune? Fii serioasa... examene, bac, concursuri, locuri de muca, cantareti faimosi fara pic de voce etc"

| Namaparissia explică (pentru Violleta2022):

Bai fetita, Eu am zis :"Ai vazut cine me conduce in parlament?"..Si tu ai zis ca Nu parlamentul alege fetele de la Miss...iar esti pe dinafara sau pur si simplu vrei sa te bagi in seama?

| Namaparissia explică (pentru Violleta2022):

De unde pana unde ai extras tu ideea ca parlamentarii aleg fetele de la Miss....am zis Tu nu vezi cine confuce in parlament (logic ca ma refeream la politicieni)Ce fete sunt alese la Miss (logic ca vorbeam de juratii care aleg )Ce oameni apar la televiziune?(logic ca ma refeream la circurile de la televizor)...mi ai copiat mesajul si degeaba ca tot nu ai inteles nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Namaparissia):

Mai baiete, in contextul in care ai pus cele doua fraze, se subintelege ca fetele ar fi alese de parlamentari.
Ma rog, asta este exprimarea ta deficitara si intortocheata, care te caracterizeaza in tot ce ai scris mai sus.
Data viitoare, incearca sa re-citesti ceea ce scrii, ca sa elimini dubiile.

Nu-ti fa probleme, te las cu dilema ta in pace, sa bati campii mai departe.
Voiam doar sa-ti spun ca, nu-i totul pe pile, mai treziti-va si la realitate! Uneori incompetentii, prefera sa dea vina pe unii si altii, ca sa-si justifice incapacitatea lor sa atinga o anumita limita, sau sa ia un anumit job.
Pacat ca prostul nu-si vede barna dintre ochi, inainte sa arate cu degetul la altii!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Opinia mea e exagerezi. Sau poate te invirti in cercurile in care nu trebuie. Cert e ca dracul nu e asa de negru cum il picteaza multi.

| m1dn1gh7 a răspuns:

De mere. Pentru ca asa a fost mereu si va fi in continuare, obtinerea de functii pe pile nu e de ieri, de azi. Lumea e de nimic, obisnuieste-te cu asta, nu are rost sa te consumi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Asta e "democratia" vazuta balcanic.

| Victor453 a răspuns:

Asa e viata, grea si nedreapta!

Răspuns utilizator avertizat